A A A

Najmniejszy komputer

PC Format 1/2009
Dążenie do tego, żeby komputer osobisty mieć zawsze przy sobie, nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Ostatnio pojawiła się na naszym rynku zupełnie nowa kategoria komputerów przenośnych netbooki. To komputery o funkcjach tradycyjnych laptopów, ale znacznie od nich mniejsze i lżejsze. Przetestowaliśmy większość sprzedawanych w Polsce modeli netbooków.

Moim zdaniem

  • Sebastian Stolarczyk
    redaktor działu Hardware
Netbooki to niewielkie komputery umożliwiające korzystanie z internetu, komunikację i wykonywanie podstawowej pracy. Pod tym względem każdy model sprawdzi się dobrze, gdyż wszystkie są wyposażone w niezbędne interfejsy komunikacyjne i gniazda rozszerzeń. Wybierając netbook, warto jednak zwrócić uwagę na inne elementy, jak wygodę obsługi, możliwości oraz czas pracy na akumulatorze. Pod względem komfortu użytkowania najlepsze są modele: Asus Eee PC 1000H, MSI Wind, HP Mini-Note i LG X110. Pod względem czasu pracy bez prądu najlepiej wybrać model z akumulatorem 6-ogniwowym, który jest dostępny dla większości przetestowanych komputerków. W ten sposób zyskamy funkcjonalne narzędzie do pracy poza domem.
W artykule znajdziesz:
  • Podstawowe cechy użytkowe najmniejszych komputerów
  • Porady dotyczące wyboru odpowiedniej konfiguracji
  • Wyniki testu oraz opisy
  • 16 przetestowanych modeli

Dzięki niewielkim gabarytom netbooki są komputerami odpowiednimi dla niemal wszystkich osób. Sprzęt o wielkości zeszytu A5 i wadze ok. 1 kilograma z łatwością zmieści się w niedużym plecaku czy nawet w damskiej torebce.

Wybór podzespołów

Przed producentami netbooków stoi trudne zadanie, bo muszą upchnąć cały komputer, tzn. wszystkie jego podzespoły, w małej obudowie. Niespecjalnie się to jeszcze udaje i tylko nieliczne konstrukcje można zaliczyć do udanych. Niemal wszystkie konfiguracje są zbudowane na tej samej platformie sprzętowej: procesorze Intel Atom N270 i wbudowanej karcie graficznej Intel GMA 950, uzupełnieniem jest 1 GB pamięci RAM. Atom N270 to procesor jednordzeniowy, który wykorzystuje technologię HyperThreading, pozwalającą mu na przetwarzanie dwóch wątków jednocześnie. To najlepsza pod względem wydajności platforma dla netbooka, dlatego, decydując się na zakup małego komputera przenośnego, trzeba jedynie zadbać, by miał taki właśnie procesor.

Cechy dobrego netbooka

  • WYPOSAŻENIE
    Interfejs sieci bezprzewodowej, wbudowana kamera internetowa i mikrofon oraz czytnik kart pamięci to obowiązujące standardy. Dobrze, jeśli netbook ma ponadto bluetooth, modem 3G/HSDPA oraz trzy porty USB.
  • WYGODA OBSŁUGI
    Netbook musi być wyposażony w wygodną klawiaturę o standardowym układzie i równie dobry touchpad. Te cechy znacząco wpływają na komfort pracy. Ekran powinien mieć rozdzielczość 1024x600, co jest obowiązującym minimum przy pracy w internecie.
  • CZAS PRACY NA AKUMULATORZE
    Dobry netbook powinien zapewnić przynajmniej 3 godziny pracy bez konieczności ładowania. Krótszy czas dyskwalifikuje tak niewielki komputer.

Inne współczesne układy do energooszczędnych komputerów są dużo słabsze. W przyszłości lepsze rozwiązania do najmniejszych notebooków zaprezentuje również firma AMD (współczesny AMD Geode jest zdecydowanie za słaby), ale i powszechnie obecnie stosowany Intel Atom zostanie zastąpiony przez dwurdzeniową wersję.

Warto zwrócić uwagę na rodzaj dysku twardego w netbooku. Zwykle są to tradycyjne dyski 80–160 GB, ale niekiedy bywa to pamięć flash o pojemności 4–8 GB. Oba rodzaje pamięci masowych mają i zalety, i wady. Atutem pamięci flash jest bezgłośna praca i całkowita odporność na wstrząsy mechaniczne, ale taka pamięć ma wysoką cenę i niewielką pojemność. Klasyczne dyski twarde są jej zupełnym przeciwieństwem – w zamian za niższą „kulturę pracy” otrzymujemy dużą przestrzeń do wykorzystania.

Wygoda obsługi

Na ten element wielokrotnie kładliśmy nacisk już w testach większych notebooków, a w przypadku net- booków wysuwa się on na główny plan. Małe gabaryty komputerów wymuszają zmniejszenie urządzeń wejściowych, jak klawiatura czy touch- pad. Nie zawsze się udaje utrzymać właściwe proporcje, na czym cierpi wygoda korzystania z netbooka. Na miniaturowej klawiaturce czasami trudno wpisać adres WWW czy odpowiedzieć na e-mail. Dlatego komputer musi mieć odpowiednio dużą klawiaturę o standardowym układzie. Wielu producentów całkiem dobrze zachowuje proporcje i na takich netbookach pracuje się równie wygodnie, jak na 12-calowych notebookach.

Prawie wszystkie przetestowane komputery przenośne mają ekrany o przekątnej 8, 9 lub 10 cali i rozdzielczości 1024x600 pikseli (z nielicznymi wyjątkami). W praktyce nie ma wielkiej różnicy w wielkości wyświetlanych elementów. Dlatego, jeśli zależy ci na maksymalnej przenośności, możesz wybrać model o niższej przekątnej. Oczywiście, pod warunkiem że ma również mniejsze wymiary. Niektórzy producenci, nie zmieniając obudowy, instalują jedynie mniejszy ekran (jak w przypadku MSI Wind U90). Jeśli wielkość komputera miałaby pozostać taka sama, lepiej wybrać większy i czytelniejszy ekran.

Najważniejsze ogniwo

Jako narzędzie wygodnej komunikacji netbook, bardziej niż jakikolwiek inny komputer przenośny, musi zapewniać długi czas pracy na akumulatorze. Totalnym nieporozumieniem jest ultramobilny, ważący zaledwie kilogram komputer, który pozwoli jedynie na godzinę czy dwie pracy bez zasilania sieciowego. Większość modeli netbooków ma akumulatory 3-ogniwowe, które pozwalają przez ok. 2 godziny wykonywać typowe czynności (przeglądanie internetu, praca z aplikacjami).

Na rynku są również dostępne netbooki z dwukrotnie pojemniejszymi akumulatorami 6-komorowymi, ale mają drobne wady, jak choćby większe gabaryty i wagę. Absolutni rekordziści w tej kategorii mogą pracować 5–6 godzin bez zasilania z sieci. Modele z pojemniejszym akumulatorem są droższe (najczęściej o 100–200 zł), jednak warto dołożyć taką kwotę, chyba że standardowy dwugodzinny czas pracy jest dla ciebie wystarczający.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
milczek70
opera
11 marca 2009, 11:46
MSI U100 błędna ocena
tak się składa że posiadam MSI U100 i test nie jest dokładny ( lub zakłamany) otóż MSI U100 posiada WIFI serii "n" w waszym artykule piszecie ze nie posiada (??) dodatkowo mam 6 komorowy akumulator dorównujący temu z eee pc cena mojego U100 była taka sama jak EeePC100h w/g PC Format U100 jest dużo droższy ( może po waszej recenzji EeePC powszły w góre z cenami ) ogólnie zaczynam wątpić w wasz profesjonalizm bo jest to już drugi wasz test który nie opisuje prawdy ( poprzednio ocenialiście TV LCD 42" i w.g was Easy touch nie posiada tunera do odbioru cyfrowego tylko sam analog co jest też nieprawdą bo takowy posiada (macie pecha bo mam ten sprzęt i wiem co piszę ) druga wpadka panowie z PC FORMAT może ktoś wam płaci za te recenzje sprzętu ???
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto