Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy 16 miniaturowych komputerów o wadze poniżej 1,5 kg, a niektóre nawet poniżej 1 kilograma. Ceny wszystkich modeli mieszczą się w podobnym przedziale – najczęściej jest to 1000–1500 zł. Ponieważ wszystkie mają podobne wspólne cechy, nie dzieliliśmy ich na osobne kategorie.
Wydajność
W czasie testów zwracaliśmy uwagę na wyposażenie modeli, ich obsługę oraz wydajność. Ten ostatni element w przypadku niemal wszystkich netbooków jest podobny, ponieważ wykorzystują one ten sam procesor – Intel Atom N270. Nasze testy dowodzą, że jednostka Intela sprawdza się całkiem dobrze. Umożliwia np. płynne odtwarzanie większości filmów HD w formacie 720p. W tyle za czołówką pozostają jedynie dwa modele: HP Mini-Note 2133 i Aristo Pico 840, oba z procesorem VIA C7--M. Niestety, procesor ten nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wydajności nawet dla najprostszych aplikacji.
Pewne różnice wydajności dotyczą także dysków twardych, ale na ogół nie są one duże, bo powszechnym standardem są napędy o prędkości 5400 obrotów na minutę. W tej kategorii najsłabiej wypadły tylko Aristo Pico 840 oraz netbook Fujitsu-Siemens, które mają dyski o prędkości 4200 obr./min. Słabiej poradziły sobie ponadto modele z dyskami SSD, które również nie zachwycają szybkością transferu, choć w zamian oferują krótszy czas dostępu do danych.
Obsługa
Najbardziej są widoczne różnice w obsłudze komputerów. Niestety, spora część przetestowanych netbooków ma bardzo słabe klawiatury i gładziki. Najwygodniej się korzysta z netbooka HP Mini-Note 2133, jak również ze zwycięzcy testu – Asusa Eee PC 1000H – i wszystkich modeli MSI Wind. Natomiast z powodu miniaturowej klawiatury wygoda obsługi ucierpiała w komputerach Aristo Pico 840, Fujitsu-Siemens czy Asus Eee PC 701. Wyjątkiem od tej reguły jest netbook Toshiby, z którego mimo relatywnie małej klawiatury i touchpada całkiem dobrze się korzysta (to wynik poprawnego rozmieszczenia klawiszy).
Jeśli chodzi o czas pracy na baterii, absolutnym rekordzistą jest Asus Eee PC 901, który zapewnił 8 godzin pracy bez obciążenia i przeszło 4 godziny odtwarzania filmu w wysokiej rozdzielczości. Efektywnie taki model pozwoli zatem na około 5–6 godzin zwykłej pracy w internecie. Podobne wyniki miał zwycięzca testu, Eee PC 1000H. Wprawdzie w czasie spoczynku pracował już tylko 7 godzin, ale podczas obciążenia wypadł niemal identycznie.
Długi czas pracy zapewnia także MSI Wind U100–232PL z 6-ogniwowym akumulatorem i Asus Eee PC 1000HD. W przypadku pozostałych komputerów jest już gorzej – maksymalnie 140–180 minut.
Wyposażenie
Typowy netbook ma interfejs Wi-Fi i bluetooth, Fast Ethernet, 2–3 porty USB, czytnik kart pamięci, wbudowaną kamerę internetową, etui lub torbę, a także oczywiście zasilacz. Na plus wyróżnia się HP Mini-Note 2133, który ma m.in. gigabitowy interfejs LAN, a także LG X110, który standardowo ma modem 3G (obecny również w niektórych modelach Acera). Asus Eee PC 901 i 1000 H wyróżnia karta Wi-Fi w standardzie 802.11n (pozostałe modele mają interfejs 802.11g). Tylko trzy spośród przetestowanych modeli mają dodatkowo gniazdo rozszerzeń, które pozwala na instalację kart Express-
Card o szerokości 34 mm.
Jednym z elementów wyposażenia jest też system operacyjny. Z powodu niewielkiej wydajności komputera zwykle jest to Windows XP. Jednak nieliczne modele mają Linuksa, który jest traktowany bardziej jako firmware niż system operacyjny (doskonały jest przykład Acera). W takim systemie nie da się zainstalować żadnych własnych aplikacji. Oczywiście Linux, tak jak Ubuntu czy SUSE, jest pełnoprawnym systemem operacyjnym.