Narodziny cyfrówki
SS: Wprawdzie zbudowany przez nas aparat działał poprawnie, jednak była to czysto eksperymentalna konstrukcja. Zastosowaliśmy najnowsze technologie cyfrowe, by pokazać jedynie koncepcję urządzenia, które do wykonania fotografii nie używa filmu i nie ma żadnych ruchomych, mechanicznych elementów lub ma ich mało. W 1976 r. uważałem, że opracowanie komercyjnej wersji takiego urządzenia będzie możliwe za 15 – 20 lat. Jak się później okazało, Kodak był pionierem cyfrowej fotografii. W 1990 roku zaprezentował pierwszy profesjonalny aparat cyfrowy z megapikselową matrycą, a w 1994 roku wprowadził na rynek pierwszą cyfrówkę dla konsumentów Apple QuickTake.
SS: Za takie można uznać prace nad stworzeniem kolorowej matrycy światłoczułej z 1976 roku, stworzenie pierwszej matrycy megapikselowej w 1986 roku oraz wysłanie naszego pierwszego, komercyjnego aparatu cyfrowego w kosmos na pokładzie wahadłowca w roku 1991 roku. Technologia się zmienia, ale cel wciąż pozostaje ten sam – pozwolić ludziom na łatwe i wierne zachowanie wizualnych wspomnień i dzielenie się nimi z innymi.
SS: Współczesne aparaty oferują imponujące możliwości. Ale stoją przed nami kolejne wyzwania, np. uproszczenie obsługi cyfrówek czy poprawienie jakości zdjęć wykonywanych w kiepskich warunkach oświetleniowych. Albo stworzenie systemu automatycznego rozpoznawania twarzy, miejsc i wydarzeń, który poprawiałby jakość zdjęć i przypisywał je do danej kategorii tematycznej. Wykorzystując różnego rodzaju metadane, np. współrzędne geograficzne z urządzenia GPS, oraz zawartość zdjęcia, np. fotka rodzinna, do jego opisu, pozwoliłoby to na automatyczne tworzenie elektronicznych albumów zdjęć. Wydaje mi się, że w przyszłości zostanie wprowadzonych wiele ulepszeń z zakresu wykonywania, przechowywania i udostępniania naszych cyfrowych fotografii.
SS: Wielkość, wygląd, niezawodność i funkcjonalność, a także obniżenie kosztów produkcji aparatów cyfrowych – nad tym ciągle się pracuje. Ale same aparaty są tylko częścią całego „systemu fotograficznego” i musimy zadbać o kompatybilność z jego pozostałymi elementami – łączność bezprzewodowa, pozwalająca na przesyłanie zdjęć bezpośrednio do automatów wywołujących zdjęcia, drukarki domowe, witryny internetowe, takie jak Kodak Gallery, wciąż wymagają ulepszenia. W przyszłości aparaty muszą być zgodne z telewizorami HD, które coraz częściej spotyka się w domach. I w końcu, skoro funkcje aparatu cyfrowego ma coraz więcej wykorzystywanych obecnie urządzeń (np. komórki, odtwarzacze MP3), to należy zadbać o dobrą jakość zdjęć wykonywanych za pomocą tych gadżetów. Jednak najważniejszym elementem przy projektowaniu nowych aparatów cyfrowych musi być interfejs użytkownika.