Nauki przyrodnicze
W poznawaniu fizyki, szczególnie na poziomie licealnym, może pomóc serwis E-fizyka (http://ilf.fizyka.pw.edu.pl) przygotowany przez wykładowców z Politechniki Warszawskiej. Pierwszym jego elementem jest doskonały podręcznik internetowy z licznymi animacjami i opisami doświadczeń. Drugi to wirtualne laboratorium, które pozwala na zdalne obserwowanie eksperymentów przeprowadzanych przed kamerką. Wirtualne eksperymenty można znaleźć także na anglojęzycznych stronach, m.in. na Golabz.eu. Uczniowie, którzy przygotowują się do matury na poziomie rozszerzonym, mogą zajrzeć także do podręcznika na stronie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (http://pcformat.pl/u/2486), który zawiera rozbudowany kurs fizyki wraz z zadaniami.
Informacje z fizyki, a także innych nauk przyrodniczych, przede wszystkim biologii i chemii, można znaleźć w serwisie Lesson.org.pl. Zawiera on opisy dziesiątek eksperymentów, które można wykonać w domu albo szkolnej pracowni. Wiele eksperymentów można także zobaczyć na filmach. Podobne materiały, ale tylko dotyczące chemii, pozwala obejrzeć Eksperymentychemiczne.pl, gdzie przedstawionych jest 100 doświadczeń. Filmy zostały w nim uzupełnione teoretycznym omówieniem przedstawionej reakcji. Pasjonatom geografii dedykowane są serwisy Geografia24.eu oraz Geostrefa.pl, które gromadzą informacje, a także pomoce dydaktyczne (m.in. mapy konturowe, tablice geograficzne i zadania) przydatne w nauce do matury z tego przedmiotu.
Edukacyjne filmy wideo
Jedne z najlepszych edukacyjnych materiałów wideo powstają w ramach projektu Khan Academy, organizacji założonej w Stanach Zjednoczonych przez finansistę hinduskiego pochodzenia, który porzucił karierę giełdową na rzecz tworzenia narzędzi do darmowej edukacji online. Najwięcej filmów poświęconych jest matematyce, od której zaczął się cały projekt, oraz innym przedmiotom przyrodniczym. Wiele filmów z Khan Academy zostało spolszczonych. W sieci działa także polska strona Edudu.pl wzorowana na amerykańskim projekcie, która udostępnia blisko tysiąc filmów. Dużą wartość edukacyjną mają także filmy z kanału TED na YouTube, w których naukowcy i eksperci dzielą się doświadczeniami i osiągnięciami w najróżniejszych dyscyplinach. Większość prezentacji jest w języku angielskim, ale w wielu przypadkach można włączyć polskie napisy lub skorzystać z automatycznego tłumaczenia dostępnego na YouTubie w ustawieniach klipu.
http://edudu.pl, https://pl.khanacademy.org, www.youtube.com/TED
Plan lekcji na smartfonie
Aby zawsze mieć pod ręką rozkład zajęć, warto zainstalować darmową apkę Plan Lekcji (http://pcformat.pl/u/2489). Pozwala ona dostosować godziny zajęć do rozkładu własnej szkoły, a ponieważ obsługuje wszystkie dni tygodnia, można uwzględnić weekendowe zajęcia pozalekcyjne. Każdy przedmiot definiuje się samemu, dobierając nazwę i kolor. Dzięki widgetowi uczeń będzie mógł korzystać z podglądu rozkładu zajęć danego dnia wyświetlanego na ekranie startowym. Rodzicom można polecić natomiast aplikację Rodzinny plan lekcji (http://pcformat.pl/u/2490), który pozwala kontrolować rozkład dnia kilkorga dzieci, przełączając się między planami.
Pomoce naukowe online
Ogólne
www.opracowania.pl
www.szkolnictwo.pl
http://sciaga.pl
www.pracadomowa.pl
Matematyka
www.matzoo.pl
http://matmag.pl
http://batmat.pl
www.e-zadania.pl
www.math.edu.pl
www.online-kalkulator.pl
http://calcoolator.pl
Nauki przyrodnicze
www.ftj.agh.edu.pl/~kakol/efizyka/
http://ilf.fizyka.pw.edu.pl
www.golabz.eu
www.eksperymentychemiczne.pl
http://lesson.org.pl
www.geografia24.eu
www.geostrefa.pl
Nauki humanistyczne
https://wolnelektury.pl
www.lektury.one.pl
http://język-polski.pl
http://sjp.pwn.pl
http://pamiec.pl
http://dsh.waw.pl
http://dzieje.pl
http://historia.org.pl
https://histmag.org