Aplikacje internetowe przydatne w szkole
OneNote
Ta aplikacja do notowania i gromadzenia informacji jest jednym z najbardziej użytecznych narzędzi w szkole. Można w niej zachowywać fragmenty stron internetowych i ilustracje, wpisywać notatki z lekcji czy wykładów. Za pomocą smartfona prześlesz do niej zdjęcia, a w połączeniu z aplikacją Office Lens także zeskanujesz dokumenty, poddając je jednocześnie obróbce OCR. Aplikacja działa na pecetach, urządzeniach mobilnych oraz w formie aplikacji internetowej. Wszystkie notesy są przechowywane w chmurze, więc informacje są dostępne z dowolnej maszyny.
www.onenote.com
Dokumenty Google
Aplikacje biurowe dostępne na dysku Google są najlepszym narzędziem do tworzenia szkolnych projektów grupowych. Edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz program do prezentacji są wyposażone w doskonałe narzędzia do współpracy online – plik może edytować równocześnie wiele osób, a zmiany są nanoszone w czasie rzeczywistym. Wbudowane narzędzie do kontroli wersji pliku umożliwia łatwe przywrócenie poprzedniego stanu projektu.
https://drive.google.com
Microsoft Office Online
Pakiet Microsoft Office coraz rzadziej gości na komputerach uczniów ze względu na wysoką cenę, a w większości zastosowań można go zastąpić bezpłatnym LibreOffice. Niestety czasami zdarza się, że bogate w ilustracje projekty, np. prezentacje PowerPoint, otwierają się z błędami. Wówczas można skorzystać z darmowego pakietu Microsoft Office Online, który jest dostępny z poziomu dysku OneDrive. W skład pakietu wchodzi także doskonały program do tworzenia prezentacji Sway.
https://onedrive.live.com
Powtoon
Gotowe projekty nie zawsze są wystarczająco atrakcyjne wizualnie jak na uczniowskie gusta. Dlatego warto sięgnąć do aplikacji internetowej Powtoon, która umożliwia tworzenie animowanych prezentacji za pomocą gotowych szablonów, także zaprojektowanych z myślą o wykorzystaniu w szkole. Gotową prezentację można wyświetlić w postaci filmiku z muzyką albo tradycyjnego pokazu slajdów. Płatna, płatna wersja serwisu umożliwia także pobranie prezentacji w formie filmu HD.
www.powtoon.com
Scratch
Darmowe środowisko do nauki programowania może odmienić naukę informatyki. Aplikacje tworzy się, układając kolejne instrukcje za pomocą puzzli. Dostępne są zaawansowane narzędzia, które umożliwiają zarówno tworzenie tylko interaktywnych rysunków czy animacji obiektów, jak i w pełni funkcjonalnych gier komputerowych. Każdy projekt przygotowany w Scratchu ma otwarty kod – można importować znalezisko do swojej biblioteki, by przeanalizować je, a następnie ulepszyć.
https://scratch.mit.edu