Nauka z pecetem
Instalacja programu to potwierdzanie kolejnych etapów. Nie musisz niczego zmieniać. DeadLine uruchomi się automatycznie bezpośrednio po zakończeniu instalacji. Okno główne programu zostanie przesłonięte oknem Kreator DeadLine.
W oknie kreatora wstawione są domyślne parametry przykładowego równania (funkcji), które program ma obliczyć. Możesz wpisać własne równanie w polu Wpisz równanie do rozwiązania lub poprzestać na domyślnie wpisywanej funkcji. Dla każdego równania możesz także określić przedział. Gdy określisz parametry równania, kliknij OK.
Zobaczysz okno, w którym zostanie narysowany wykres równania (skala układu współrzędnych zależy od przedziału zdefiniowanego w poprzednim kroku). Po prawej stronie okna zobaczysz listę miejsc zerowych funkcji. Po zaznaczeniu pola wyboru przy każdym miejscu zerowym obliczonej funkcji zobaczysz punkty na wykresie wskazujące określone miejsce zerowe (zwane w programie pierwiastkiem).
Jeżeli nie widzisz miejsc zerowych, kliknij przycisk Znajdź pierwiastki. Pamiętaj, że jeżeli funkcja ma wykres nieskończenie wiele razy przecinający oś rzędnych (x), to program wyświetli listę miejsc zerowych tylko dla zakresu widocznego na wykresie.
Jeżeli chcesz znaleźć ekstrema lokalne danej funkcji, to po nakreśleniu wykresu wybierz z menu Oblicz pozycję Znajdź ekstrema....
Zobaczysz okienko Znajdź ekstrema, a w nim wartości argumentu funkcji w miejscu, gdzie występuje ekstremum, a gdy zaznaczysz którąś z liczb, otrzymasz wartość funkcji w danym ekstremum – w polu f(x), a także w polu Typ pojawi się typ wybranego ekstremum. Wynik uzupełnia punkt zaznaczający dane ekstremum lokalne na wykresie funkcji.
Za pomocą programu DeadLine dla każdej wpisanej funkcji błyskawicznie uzyskasz pierwszą oraz drugą pochodną tej funkcji. W tym celu z menu Oblicz wybierz Wprowadź.... W okienku Wprowadź zobaczysz teraz funkcję pierwotną, a pod nią wygląd pierwszej i drugiej pochodnej danej funkcji.
Na koniec jeszcze tylko podpowiedź, jak obliczyć wartość funkcji w konkretnym punkcie (dla konkretnej wartości argumentu x). Z menu Oblicz wybierz Oblicz..., a następnie w oknie Oblicz w polu x wpisz liczbę (wartość argumentu x), dla której chcesz policzyć wartość funkcji. Program od razu zwróci wartości nie tylko samej funkcji f(x), ale i jej pochodnych (pierwszej i drugiej).