Opisy wybranych kart graficznych
1. miejsce - Sapphire Radeon R7 265 Dual-X
Najwyższy model z rodziny Radeon R7. Nie jest to konstrukcja najnowsza (bazuje na Radeonie HD 7850), co wiąże się z dość dużym poborem prądu. Jednak świetnie sobie radzi ze wszystkimi grami w rozdzielczości Full HD i przy wysokich ustawieniach jakości obrazu, co jest możliwe m.in. dzięki liczbie jednostek przetwarzających obraz, a także 256-bitowej magistrali pamięci. Karta w wydaniu Sapphire ma cztery cyfrowe wyjścia wideo, a także cicho pracujący układ chłodzenia.
PLUSY:
- Najlepsza wydajność
- Ciche chłodzenie
- Cztery wyjścia cyfrowe
MINUSY:
- Stosunkowo wysoki pobór energii
4. miejsce - Palit GTX 750 Ti KalmX
Jedna z trzech testowanych kart graficznych wyposażona w układ Nvidia GeForce GTX 750 Ti. Pod względem wydajności i ceny plasuje się między Radeonem R7 265 a Radeonem R7 260X. Układ graficzny korzysta z nowej, energooszczędnej architektury Maxwell, pobiera wyraźnie mniej energii niż układy AMD. W karcie firmy Palit pozwoliło to na wykorzystanie pasywnego układu chłodzenia. Mimo że model ten ma niższą częstotliwość pracy niż pozostałe karty GTX 750 Ti, wcale nie odbiega od nich wydajnością, a poza tym nie wymaga dodatkowego zasilania.
PLUSY:
- Bardzo dobra wydajność
- Bezgłośne chłodzenie
- Brak zasilania PCIe
MINUSY:
- Brak zwykłego wyjścia HDMI i DisplayPort
- Duże gabaryty karty
5. miejsce - Asus Radeon R7 260X DirectCU II OC
Radeon R7 260X to jeden z nielicznych, naprawdę nowych układów AMD, co można poznać np. po wsparciu technologii TrueAudio. W praktyce nie ma to wielkiego znaczenia, za to atutem jest wydajność karty w wykonaniu Asusa. Układ graficzny oraz pamięć GDDR5 zostały fabrycznie podkręcone, co się pozytywnie przełożyło na wydajność – jest to na pewno jeden z najszybszych Radeonów R7 260X. W karcie zastosowano chłodzenie DirectCU II, co z kolei niekorzystnie wpływa na cenę – to jedna z najdroższych kart z tym układem.
PLUSY:
- Bardzo dobra wydajność
- Cztery wyjścia cyfrowe
MINUSY:
- Wysoka cena jak na Radeona R7 260X
6. miejsce - Zotac GTX750 Zone Edition
Kolejna karta z rozbudowanym, pasywnym chłodzeniem, tym razem wyposażona w GeForce GTX 750. Układ jest wyraźnie słabszy od „wzmocnionego” 750 Ti, ale zapewnia wydajność wystarczająco dobrą do codziennego grania – w każdej grze powyżej 30 kl./s. Na pewno jest znacznie lepszy od poprzednika GTX 650. Ponadto energooszczędna architektura Maxwell powoduje, że maksymalna moc peceta (w przypadku naszej konfiguracji) to 140 watów, więc do zasilania takiego komputera wystarczy nawet słaby zasilacz.
PLUSY:
- Bezgłośne chłodzenie
- Niewielki pobór energii
MINUSY:
- Wysoka cena jak na GeForce GTX 750
8. miejsce - Asus Radeon R7 260
Niedroga wersja Radeona R7 260, bez usprawnień w postaci overclockingu czy pasywnego chłodzenia. Ma 1 GB pamięci GDDR5, trzy różne wyjścia wideo, dwa skutecznie działające wentylatory. Zapewnia dobrą wydajność – w trybie Full HD i przy wysokich ustawieniach obrazu średnia szybkość wynosi 34–50 kl./s. Zatem jest to świetny wybór dla gracza potrzebującego niezłej wydajności za niewygórowaną kwotę. Dlatego w naszym teście przypadło tej karcie wyróżnienie za optymalną relację jakości do ceny.
PLUSY:
- Najlepsza relacja wydajności do ceny
MINUSY:
- Najlepsza relacja wydajności do ceny
9. miejsce - VTX 3D R7 250X
Układ graficzny Radeon R7 250X jest następcą modelu HD 7700 i podobnie jak on stanowi podstawową grafikę do gier. Jak wynika z tabeli i zamieszczonego poniżej wykresu, zapewnia średnią szybkość wyświetlania grafiki na poziomie 35 kl./s (w trybie Full HD), przy niewygórowanej cenie około 350 zł. Atrakcyjność tego układu graficznego podnosi także fakt, że Nvidia w nowej serii nie ma analogicznego produktu – GTX 750 jest trochę mocniejszy, ale droższy, natomiast GT 740 nie za bardzo nadaje się do grania w trybie Full HD.
PLUSY:
- Dobra relacja wydajności do ceny
MINUSY:
- Spory pobór energii w porównaniu do konkurencyjnych modeli
10. miejsce - Sapphire Radeon R7 250 Ultimate
Karta, która jest niezbyt wydajna – trzeba liczyć się z koniecznością obniżenia rozdzielczości obrazu albo jakości grafiki. Za to kosztuje kilkadziesiąt złotych więcej niż przeciętny Radeon R7 250, co wynika z zastosowania kosztownego, pasywnego chłodzenia. Mimo braku wentylatora temperatura układu graficznego podczas pomiarów nie przekraczała 60 stopni. Warto przy tym zwrócić uwagę, że model Sapphire jest bez porównania lepszy niż XFX z 12. miejsca. Wynika to z zastosowania innych układów graficznych (mimo takiej samej nazwy).
PLUSY:
- Bezgłośne chłodzenie
- Niewielki pobór energii
- Brak zasilania PCIe
MINUSY:
- Wysoka cena jak na Radeona R7 250
11. miejsce - MSI GeForce GT 740
GeForce GT 740 jest zaliczany przez Nvidię do układów przeznaczonych do codziennego grania, ale w przypadku naszych testów nie daje wystarczająco dobrej wydajności ani w trybie Full HD, ani w HD+ (1680x1050). Jedynym wyjściem jest jeszcze większe obniżenie wydajności albo jakości efektów graficznych. Jednocześnie karta ma zupełnie standardowe gabaryty – dopiero słabsze modele, z kolejnych miejsc naszego zestawienia, są kartami o konstrukcji niskoprofilowej albo z płaskim, jednoslotowym systemem chłodzenia.
PLUSY:
- Niewielki pobór energii
- Brak zasilania PCIe
MINUSY:
- Wydajność poniżej przeciętnej