Podłączanie drukarki do Wi-Fi
Podłączanie drukarki do sieci bezprzewodowej pokażemy na przykładzie modelu Epson Stylus SX515W. Jest on wyposażony w ekran LCD oraz zestaw przycisków, dzięki czemu podłączenie drukarki do sieci jest wyjątkowo łatwe. Inne drukarki, niewyposażone w taki panel, trzeba wcześniej podłączyć do komputera przez USB i skonfigurować sieć Wi-Fi w sterowniku drukarki.
Na obudowie drukarki naciśnij przycisk Setup. Przejdź na ekranie w prawo do sekcji Ustawienia sieci i naciśnij OK.
Wybierz Konfig. WLAN, a następnie spośród dostępnych poleceń Kreator konfig.
W kolejnym menu, jakie pojawi się na ekranie, odszukaj nazwę swojej sieci, przejdź do niej kursorem i zatwierdź przyciskiem OK.
Wpisz klucz szyfrujący, posługując się odpowiednimi przyciskami na panelu. Pamiętaj, że duże i małe litery są rozróżniane. Potwierdź wpisane hasło przyciskiem OK.
Do wprowadzenia ustawień potrzebne jest jeszcze wyłączenie i ponowne włączenie drukarki. Gdy drukarka już połączy się z siecią, przejdź ponownie do menu ustawień sieciowych (jak w kroku 1) i wybierz Potwierdź ustaw..
Na ekranie sprawdź adres IP drukarki. Przyda się on później, podczas instalacji lub rekonfiguracji sterowników na komputerze, by miał on prawidłową łączność z drukarką.
W podobny sposób do sieci Wi-Fi lub LAN podłącza się wszystkie urządzenia elektroniczne, które są wyposażone w porty sieciowe. Należą do tej grupy współczesne telewizory, odtwarzacze blu-ray, cyfrowe dyski multimedialne itp. Dzięki temu, że router automatycznie przydziela im odpowiednie parametry pracy, ich uruchomienie ogranicza się do podłączenia kabla sieciowego, a w przypadku sieci Wi-Fi do podania klucza szyfrującego.
Czy warto korzystać z WPS
Obecnie wszystkie routery są wyposażone w mechanizm WPS (Wi-Fi Protected Setup), który ma ułatwiać tworzenie sieci. Wystarczy nacisnąć przycisk lub wpisać PIN, np. na routerze i drukarce, a natychmiast nastąpi automatyczne połączenie urządzeń i włączenie szyfrowania. Jednak stosowanie tego mechanizmu nie jest wygodne, bo wiele urządzeń go nie ma. Lepiej posłużyć się klasycznymi metodami – ręcznym włączeniem WPA2-PSK i ustaleniem klucza szyfrującego. Nasz warsztat dowodzi, że wcale nie jest to trudniejsze niż korzystanie z WPS.