A A A

Nowoczesna tradycja

PC Format 10/2008
Coraz lepsza jakość, miniaturyzacja i spadek cen paneli LCD pozwoliły na stworzenie urządzeń, które mogą zastępować tradycyjne obrazki w ramkach, wiszące na ścianach lub stojące na biurkach. Mogą wyświetlać zdjęcia z karty pamięci, z sieci Wi-Fi lub przez Bluetooth, niektóre odtwarzają muzykę i wideo.

Moim zdaniem

  • Zbigniew Paluch
    fotograf PC Formatu
Wybór elektronicznej ramki na zdjęcia nie jest sprawą trudną. Urządzenie takie powinno się przede wszystkim podobać, bo ma być ozdobą, dostarczać przyjemności podczas oglądania zdjęć i być obsługiwane w prosty i intuicyjny sposób. Musi mieć przynajmniej jedno gniazdo na karty pamięci, takie jak w używanym przez nas aparacie (oczywiście nie zaszkodzi, jeśli będzie miała wszystkie). Dobrze, gdy ma również gniazdo USB i jakąś pamięć wewnętrzną. Pilot nie jest konieczny, a do odtwarzania muzyki wręcz zbędny. Wyposażenie ramki w interfejs Wi-Fi to też raczej ciekawostka, chyba że traktujemy ją jako nowoczesny gadżet. Pamiętaj, że ramka będzie pracowała w pozycji stojącej, bo większość jest za mała, by je wieszać na ścianie (i przeszkadza w tym kabel zasilający).
W artykule znajdziesz:
  • Informacje, czym jest cyfrowa ramka
  • Jakie powinna mieć możliwości i wyposażenie
  • Wrażenia z testu 28 produktów dostępnych na rynku

Cyfrowa ramka to nic innego, jak niewielki panel LCD wyposażony w prosty procesor z oprogramowaniem pozwalającym na sterowanie wyświetlaniem cyfrowych obrazków. Jakie funkcje powinny być najważniejsze w tego typu urządzeniu? Przede wszystkim jakość wyświetlania, prostota odczytywania i zarządzanie cyfrowymi plikami. Bardzo ważny jest również wygląd i jakość wykonania, bo ramka wraz z wyświetlanymi obrazami powinna być ozdobą mieszkania czy biura.

Wyposażenie

Aparaty fotograficzne zapisują dane na kartach pamięci, a pliki z komputerów najłatwiej zapisać i przenieść, wykorzystując pamięci USB flash. Dlatego ważnym wyposażeniem ramki będzie czytnik kart oraz gniazdo USB. Chyba wszystkie sprzedawane ramki mają czytnik najpopularniejszych kart SD/MMC. Duża część potrafi odczytać karty MS i MSPro, ale tylko nieliczne karty xD Picture i CompactFlash (karty xD wykorzystuje w swoich aparatach tylko firma Fuji i Olympus, a CompactFlash występują w większości cyfrowych lustrzanek). Niektóre ramki mają złącza USB do podłączania pamięci USB flash lub zewnętrznych czytników kart.

Cechy dobrej ramki

  • ESTETYCZNE WYKONANIE
    Ramka ma być ozdobą, uzupełnieniem wnętrza, ma dostarczać przyjemności podczas oglądania zdjęć, dlatego wykonanie odgrywa bardzo dużą rolę.
  • WYPOSAŻENIE
    Minimum to jedno gniazdo na karty pamięci, takie jak w używanym przez nas aparacie. Dobrze, gdy jest również gniazdo USB do odtwarzania zdjęć bezpośrednio z pendrive’a.
  • OBSŁUGA
    Ramka musi zapewniać prostą obsługę za pomocą pilota lub zestawu łatwo dostępnych przycisków.

To jednak nie wszystko, bo najbardziej zaawansowane ramki mogą korzystać z łączności Wi-Fi lub Blue-tooth, co pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie zdjęć z urządzeń działających w sieci, z internetu lub bezpośrednio z telefonów komórkowych. Bardzo przydatna może być również wbudowana pamięć.

Formaty zdjęć

Ważnym parametrem każdej ramki jest liczba rozpoznawanych formatów plików oraz maksymalna wielkość zdjęć. Niestety, niektóre ramki mają ograniczenie, które uniemożliwia przeglądanie zdjęć np. o rozdzielczości 10 mln pikseli.

Aparaty kompaktowe coraz częściej pozwalają też nagrywać krótkie filmy, a ramka powinna sobie z nimi poradzić. Możliwość wyświetlenia filmików zapisywanych przez aparaty bywa przydatna, ale odczyt filmów DivX to chyba już lekka przesada, bo żaden aparat w takim formacie nie zapisuje.

Dodatkowe funkcje

Forma prezentacji zdjęć może być wyrafinowana i rozbudowana, ale pamiętajmy, że nadal najważniejszy jest przekaz samych obrazów, a nie mnożenie kolejnych udziwnionych efektów przejść między nimi. Kilka w zupełności wystarcza, kilkanaście nic nowego nie wnosi. Znacznie ważniejsza jest jakość i wielkość obrazu, funkcjonalność i prezencja!

Jeżeli ramka do zdjęć została wyposażona w głośniki, to oczywiste się wydaje dodanie możliwości odtwarzania plików muzycznych jako podkładu dźwiękowego urozmaicającego prezentację. Głośniki przydadzą się też do odtworzenia ścieżki muzycznej filmu lub dźwięku budzika. Co więcej, ramka może zastąpić zegarek i kalendarz. W zasadzie mogłaby przejąć większość funkcji wykonywanych przez komputer, ale mnożenie innych zastosowań nie ma głębszego sensu.

Obsługa ramek

Na komfort użytkowania ramek do zdjęć wpływa także sposób korzystania z ich funkcji. Żeby nie psuć wyglądu urządzeń, producenci najczęściej umieszczają przyciski sterujące z tyłu lub z boku obudowy. Przez to posługiwanie się nimi jest z reguły dość trudne. Obsługę może uprościć pilot zdalnego sterowania, zwłaszcza w sytuacji, gdy ramka jest zawieszona na ścianie. Dobrym sposobem na ułatwienie obsługi jest umieszczenie przycisków sterujących z przodu urządzenia.

Niestety, jest jeszcze jeden czynnik, który utrudnia korzystanie z ramek, mianowicie ich zasilanie. Każda z nich ma moc ok. 10 watów. Zasilanie z baterii czy nawet akumulatorów jest niemożliwe. Dlatego prawie na pewno nie pozbędziemy się kabla łączącego ramkę z siecią zasilającą. Tylko najmniejsze ramki mogą mieć akumulator, który będzie je zasilał przez krótki czas.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
nimmrod
opera
22 grudnia 2010, 00:23
pytanie o ramkę Solution
Mam takie pytanie, czy ramka Solution 8\", którą kupiłem w sklepie Falter, może nie obsługiwać karty Compact Flash (czyli CF) 16GB Kingstona (szukałem wszędzie info na ten temat i nic) czy może raczej jest uszkodzony czytnik w ramce? Prosiłbym bardzo o odpowiedź, może ktoś z Was będzie miał więcej informacji na ten temat.
zgłoś do moderacji »
avatar
Duplex
opera
20 września 2008, 17:25
Zafałszowane dane i cena
Skuszony wysokim 2-im miejscem w wynikach testu zacząłem szukać gdzie można kupić ramkę Samsunga. Zacząłem od strony producenta i tu pierwszy zgrzyt: dane firmowe określają, że ten model nie posiada Wi-Fi. Piszę e-maila do Samsunga w tej sprawie i do dnia dzisiejszego nie mam odpowowiedzi.Szukam dalej, gdzie mogę ją kupić i tu znowu się okazuje, że cena to nie 399 zł jak w teście a 799 zł. Na jednej ze stron trafiam na ten model z trochę niższą ceną a w danych technicznych jest zaznaczone, że model ma Wi-Fi. Piszę e-maila do właściciela sklepu z pytaniem , kto ma rację: producent czy sprzedawca: Dziś otrzymuję odpowiedź, że faktycznie model SPF-85H wi-Fi nie posiada i za błąd w opisie przepraszają i dziękują za zwrócenie uwagi. Uważam zatem, że test nie był rzetelnie preprowadzony
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto