Nowoczesna tradycja
PC Format 10/2008
Coraz lepsza jakość, miniaturyzacja i spadek cen paneli LCD pozwoliły na
stworzenie urządzeń, które mogą zastępować tradycyjne obrazki w ramkach,
wiszące na ścianach lub stojące na biurkach. Mogą wyświetlać zdjęcia z karty
pamięci, z sieci Wi-Fi lub przez Bluetooth, niektóre odtwarzają muzykę i wideo.
Sony DPF-V900
Najlepsza jakość wyświetlanego obrazu. Wysoka jakość wykonania, prosty i gustowny wygląd. Prosta obsługa, przejrzyste i ładne menu, czujnik położenia (automatyczny obrót obrazka). Ramka ma sloty na prawie wszystkie karty pamięci stosowane w aparatach cyfrowych. Pozwala na poprawianie plików bez udziału komputera.
PLUSY:
- Złącze HDMI
- Odczyt bardzo dużych zdjęć (do 100 MB)
MINUSY:
- Brak możliwości odtwarzania plików wideo
- Brak polskiego men
Samsung SPF-85H
Ładne, oryginalne i nowoczesne wzornictwo, bardzo dobra jakość obrazu. Zdecydowanie wybijająca się jakość dźwięku. Innowacyjny sposób sterowania dotykowymi podświetlanymi klawiszami (zupełnie niewidoczne, jeśli nie są używane). Menu wyjątkowo ładne, czytelne i po polsku. Łącze Wi-Fi umożliwia wyświetlanie zdjęć bezpośrednio z sieci.
PLUSY:
- Dobra jakość obrazu
- Interfejs Wi-Fi
- Dobra jakość dźwięku
MINUSY:
Kodak M1020
Jedna z największych ramek z bardzo dobrym obrazem i ciekawym systemem sterowania. Opis funkcji dotykowych klawiszy wyświetlany jest bezpośrednio na ekranie. Prosta i intuicyjna obsługa, niezła jakość dźwięku, spore możliwości sterowania prezentacjami za pomocą komputera i dołączonego oprogramowania.
PLUSY:
- Prosta obsługa
- Dużo rodzajów gniazd pamięci
MINUSY:
Compositor PF10.251A
Duża solidna ramka z dobrą jakością obrazu i wykonania. Obramowanie z grubego podświetlanego na niebiesko pleksi, podświetlenie wyłączane klawiszem na pilocie. Nieduża rozdzielczość (640x480) jak na tak duży wyświetlacz, ale w praktyce zupełnie wystarczająca. Poprawne menu z dużą liczbą opcji sterowania.
PLUSY:
- Duży wyświetlacz
- Dużo rodzajów gniazd pamięci
MINUSY:
- Ustawienie tylko w poziomie
- Brak polskiego menu
HP DF800
Proste, nieudziwnione wzornictwo, dobra jakość obrazu, a także zdecydowanie ładniejsze i bardziej intuicyjne menu w porównaniu z produktami mniej znanych marek. Ramka jest stosunkowo prosta, ale oferuje wszystkie niezbędne funkcje. Odczytuje większość używanych w aparatach cyfrowych kart pamięci.
PLUSY:
- Duża rozdzielczość obrazu
- Przemyślane menu
MINUSY:
Sapphire DPF080
Ramka oferuje ponadprzeciętne możliwości, ale ma też pewne błędy w oprogramowaniu (zapewne do usunięcia poprzez ewentualną aktualizację firmware’u). Ma specjalne miejsce do przechowywania pilota, który jest dosyć zaawansowany. Wadą jest też niezbyt stabilna podstawka i trochę za szerokie obramowanie w stosunku do ekranu.
PLUSY:
- Rozbudowane menu
- Duża rozdzielczość obrazu
MINUSY:
- Słaba stabilność oprogramowania
- Brak polskiego menu
AgfaPhoto AF5070M
Ramka zasługująca na uwagę, bo ma niezłe menu, dużo opcji w pilocie, bezproblemowo odczytuje różne formaty plików. Jest też dosyć szybka w działaniu. W zestawie ma dwie wymienne ramki (srebrną i czarną). Jedna z niewielu o bardzo intuicyjnej obsłudze, dzięki czemu daje się z niej korzystać bez zaglądania do instrukcji.
PLUSY:
- Wymienne ramki
- Szybka w działaniu
- Prosta obsługa
MINUSY:
- Średnia jakość wyświetlania
CenOmax F350
Niewielka rameczka wielkości porównywalnej z wyświetlaczami zaawansowanych cyfrówek. Prosta, nieźle zaprojektowana i wykonana z dobrych materiałów. Jedyna z testowanych ma własny wbudowany akumulator pozwalający na pracę bez zasilacza. Dodatkowo może być ładowana z sieci lub bezpośrednio z gniazda USB komputera.
PLUSY:
- Wbudowany akumulator
- Ładowanie z USB
- Prosta obsługa
MINUSY:
- Mały obraz
- Mało funkcji
- Brak polskiego menu