Komputera używa się w domu do różnych celów. Część osób potrzebuje tylko narzędzia do prac biurowych i internetowych. Pecet do takich zadań nie musi być drogi – wskazujemy nowoczesne konfiguracje nieprzekraczające ceny 1000 złotych.
Większości domowych pecetów używa się jednak do rozrywki: odtwarzania lub edycji multimediów. Nawet jeśli takie czynności będziesz wykonywać sporadycznie, zdecyduj się na lepszy procesor, pamięć i grafikę. Komputer taki będzie kosztował 1500–2000 zł.
Najbardziej rozbudowane są konfiguracje dla graczy. Sporo kosztuje dobry procesor i pamięć, ale na samą kartę graficzną trzeba przeznaczyć 600–1000 zł. Pokażemy, jak dobrać poszczególne elementy, by nawet w przypadku najlepszych pecetów nie przepłacić.
Gdzie kupować
Komputer można kupić przede wszystkim w specjalizowanych sklepach komputerowych, supermarketach, a także przez internet. W każdym przypadku do dyspozycji są gotowe zestawy, które można nabyć od ręki, bez zastanawiania się, jak są zbudowane.
Zakup w klasycznym sklepie komputerowym możemy polecać osobom najmniej znającym się na sprzęcie. Sprzedawca powinien doradzić, jaka konfiguracja będzie najlepsza, a następnie może złożyć lub rozbudować zestawy „z półki”. Z kolei sklepy internetowe pozwalają idealnie dopasować zestaw do swoich wymagań i możliwości finansowych. Pokazujemy, jak w jednym z nich można zbudować peceta.
Supermarkety nie mają żadnej z tych zalet – klient kupuje gotowy zestaw, często bardzo tani, ale wątpliwej marki i jakości. Próżno szukać w takim sklepie osoby, która udzieli fachowej pomocy.
Można złożyć samodzielnie
Jest jeszcze jeden sposób zakupu komputera, mianowicie zakup pojedynczych podzespołów, a następnie złożenie zestawu. W tym przypadku z pomocą przychodzą porównywarki cenowe, dzięki którym można wybrać najtańsze oferty i zaoszczędzić kilkaset złotych. To metoda dla osób, które mają dobre rozeznanie w sprzęcie komputerowym, a także umiejętność jego montażu.