Nowy pecet do domu
|
ang. Redundant Array of Independent Disks, system dyskowy składający się z kilku dysków twardych, zwykle ma na celu zwiększenie wydajności lub niezawodności komputera, niekiedy także przestrzeni dyskowej DDR2, DDR3 dwa obecnie wykorzystywane standardy pamięci: pierwszy zgodny z większością płyt głównych i procesorów, drugi zgodny jedynie z najnowszymi procesorami AMD Sempron, Athlon II i Phenom II, a także Intel Core i7 AM3 gniazdo służące do instalacji najnowszych procesorów AMD i umożliwiające ich współpracę z pamięciami DDR3; zachowana częściowa kompatybilność wsteczna, tzn. procesory AM3 można instalować w gniazdach AM2+ LGA1366 gniazdo służące do instalacji procesorów Intel Core i7, wyposażone w 1366 styków; podobnie jak starsze gniazdo LGA775 również nie ma otworów na nóżki procesora, lecz blaszki przylegające do odpowiednich jego styków blu-ray technologia optycznego zapisu danych, następca DVD, wykorzystuje wiązkę niebieskiego lasera do odczytu i zapisu danych, dzięki czemu potrafi je gęściej upakować; na płytach blu-ray można zapisywać filmy albo dane ATX obecnie stosowany standard konstrukcji płyt głównych, zasilaczy i obudów komputerowych; usprawnia chłodzenie elementów komputera wewnątrz obudowy oraz poprawia funkcjonalność i rozmieszczenie podzespołów |
Od procesora i płyty zależy wybór pamięci RAM. W większości przypadków odpowiednia jest pamięć DDR2 . Wyjątkiem jest procesor AMD zamontowany w płycie głównej z podstawką AM3 albo układ Intel Core i7 w płycie z podstawką LGA1366 – wymaga on pamięci DDR3 . Warto zainstalować 4 GB pamięci, by nie okazała się za mała. Tanie i sprawdzone moduły marki GoodRam, Kingmax, Kingston, OCZ czy Patriot będą kosztowały około 200 zł. Wskazana jest też 64-bitowa wersja systemu Vista, by mogła w pełni tę pamięć wykorzystać.
Skoro piszemy o przechowywaniu danych, warto wspomnieć także o następcy DVD, czyli technologii blu-ray . Czytniki takich płyt można kupić już za niecałe 300 złotych, ale nie potrafią one zapisywać danych. Zatem można taki czytnik zainstalować obok standardowej nagrywarki DVD. Pamiętaj jednak, że do oglądania filmów wysokiej rozdzielczości z płyt blu-ray potrzebne jest również specjalne oprogramowanie.
Często spotykanym dodatkiem jest też dobra karta dźwiękowa oraz tuner telewizyjny. Ta pierwsza zapewnia lepsze brzmienie muzyki niż układ dźwiękowy zintegrowany z płytą główną, nawet jeśli będzie to np. popularna karta Creative Sound Blaster X-Fi w wersji OEM (około 150 zł). Z kolei tuner pozwoli nie tylko oglądać programy telewizyjne, ale także korzystać z komputera jak z cyfrowego magnetowidu.
Zestaw dla użytkowników, którzy poza korzystaniem z funkcji multimedialnych lubią pograć także w gry 3D. Domyślnie dostarczany z kartą graficzną Radeon HD 4350 i zasilaczem 350 W, ale proponujemy zmianę na Radeona HD 4850, który ma znacznie większe możliwości przetwarzania grafiki 3D, a także silniejszy zasilacz. W razie potrzeby można także zwiększyć pojemność dysku.
Procesor: AMD Athlon II X2 240
Płyta główna: Gigabyte GA-M52L-S3P
Pamięć RAM: 2 GB DDR2 800 MHz
Karta graficzna: Radeon HD 4850
Dysk twardy: 320 GB
Napędy: nagrywarka DVD
Czytniki kart pamięci: All in One
Obudowy: Mode Com Step 107 LCD
Mysz: Logitech (optyczna, przewodowa)
Klawiatura: Logitech (przewodowa)
Zasilacz: 500 W (ATX), w komplecie z obudową
Cena: 1700 złotych
PLUSY:
- Nowoczesny procesor
- Możliwości rozbudowy
- Mało pojemny dysk twardy
- Pojemność RAM może być za mała