W artykule:
- Informacje o najpopularniejszych obecnie zagrożeniach
- Porównanie 8 programów zabezpieczających
- Wskazówki do zwycięskiego programu
- Wskazówki do bezpłatnego pakietu IS
- Porady dotyczące korzystania z dodatkowej ochrony
Sam program antywirusowy nie jest wystarczającą ochroną komputera. Chcąc mieć w pełni zabezpieczony system, należy korzystać z pakietu typu internet security. Nie wolno też zapominać o aktualizowaniu systemu operacyjnego. Dobrym pomysłem jest również korzystanie do codziennej pracy z konta standardowego użytkownika, a nie konta administratora. Gdy pracujesz na koncie z uprawnieniami administracyjnymi, możesz wszystko. Wszystko mogą również programy, które uruchamiasz. Złośliwe programy nie będą cię pytały o zdanie, tylko uruchomią się same i skrzętnie wykorzystają swobodę wynikającą z faktu, że działają na koncie z pełnymi uprawnieniami. W momencie gdy używasz konta z ograniczonymi przywilejami, to również każdy program ma ograniczone uprawnienia.
Najpopularniejsze typy zagrożeń
Wirusy wcale nie są najpopularniejszym zagrożeniem. Można się nawet stwierdzić, że stanowią nikły odsetek złośliwego oprogramowania atakującego dziś nasze komputery. Na przykład eksperci z firmy ESET, w przygotowanym za styczeń 2012 zestawieniu dziesięciu najpopularniejszych zagrożeń, jako najczęściej występujące wymieniają złośliwe skrytpy na specjalnie spreparowanych witrynach internetowych oraz internetowe robaki rozprzestrzeniające się poprzez luki w systemie.
Przykładem tych drugich jest popularny Conficker – internetowy robak infekujący komputery z systemem Windows i wykorzystujący lukę w usłudze RPC. Co ciekawe, luka, z której szkodnik korzysta, już dawno została załatana przez Microsoft, zatem to, że Conficker wciąż jest groźny, wynika z niedbalstwa użytkowników Windows. Wystarczy zaktualizować system, by Conficker przestał być groźny. Zagrożenie, które można uznać za „klasyczny” wirus, czyli złośliwy kod infekujący masowo pliki i doklejający się do nich, zostało we wspomnianym zestawieniu sklasyfikowane dopiero na ósmym miejscu. Mowa o wirusie Win32/Sality.
Wpływ programów na pracę systemu
Każdy uruchomiony na komputerze program potrzebuje do działania zasobów systemowych. W przypadku narzędzi zabezpieczających ma to o tyle znaczenie, że chcąc zapewnić możliwie najskuteczniejszą ochronę, musisz korzystać z oprogramowania ochronnego ciągle. Antywirus, zapora ogniowa, antyspam, detekcja włamań i inne moduły działają stale w tle.
Jeżeli masz wiekowy komputer, wyposażony w mniej niż 1 GB pamięci RAM, powinieneś zwrócić uwagę na to, ile zasobów potrzebuje dany program. Z drugiej strony, jeżeli dysponujesz nowoczesną maszyną z 4 GB i więcej RAM-u, nie musisz się specjalnie oglądać na obciążenie systemu przez dany produkt. Zwróć za to uwagę na użyteczność, na to, w jakim stopniu dany program ci się przydaje. Wszyscy producenci udostępniają swoje produkty komercyjne w wersjach próbnych – wykorzystaj to.