A A A

Od DOS-a do Windows 8.1

PC Format 9/2013
Pionierskie komputery nie miały systemu operacyjnego w dzisiejszym rozumieniu. Systemy zaczęły się rozwijać dopiero w czasach Microsoftu. Dzisiaj zamiast czarnego ekranu komputer wita nas kolorowymi okienkami. ROBERT SZYSZKA

Współczesność

W roku 1995 Microsoft pokazał światu okna o numerze 95. Błyskawicznie zdobył uznanie użytkowników i zapewnił Microsoftowi dominację w systemach biurkowych aż do dziś. Przyczynił się do tego przede wszystkim całkowicie zmieniony interfejs, funkcje plug&play i 32-bitowa, wielozadaniowa architektura.

W 2001 roku na rynek wszedł Windows XP. Oferował odświeżony interfejs, ale przede wszystkim był pierwszym produktem, który łączył linie 9x oraz NT. W efekcie użytkownicy otrzymali produkt prosty w obsłudze, znany, ale jednocześnie znacznie bezpieczniejszy niż wszystkie poprzednie, stabilny, wydajny i dopracowany. Stał się on drugim co do popularności systemem operacyjnym Microsoftu w całej historii tej firmy.

Następca XP – Windows Vista. Vista nie odniosła takiego sukcesu jak poprzednik. W 2009 roku zastąpił ją Windows 7 działający płynnie i stabilnie, z wygodnym i intuicyjnym interfejsem. To wystarczyło, by szybko zdetronizować wszystkie inne wydane wcześniej przez Microsoft systemy operacyjne.

Czy Windows 8 odniesie sukces? Zgodnie z teorią należałoby wróżyć porażkę. Skala zmian jest zbyt duża dla konserwatywnych użytkowników, a zmiany wprowadzone przez dodatek 8.1 nie są rewolucyjne.

Microsoft ma jednak inny problem – konkurencję ze strony Androida i innych systemów mobilnych – iOS-a i nowego Firefox OS. Przyszłość systemów jest dzisiaj trudna do przewidzenia, ale na pewno będzie bardzo ciekawa.

Pierwszy Linux i jego następcy

Ograniczenia licencyjne i trudny dostęp do systemów uniksowych spowodowały, że w 1991 roku powstał Linux. Początkowo oparty był na Miniksie, ale szybko zyskał niezależną postać, a wszystkie zapożyczone elementy zastąpione zostały aplikacjami rozpowszechnianymi na licencji GNU GPL. Zaprojektowany dla platformy x86 błyskawicznie znalazł dla siebie miejsce w innych środowiskach sprzętowych. Dziś dominuje na komputerach działających w roli serwerów, obsługuje maszyny mainframe i większość superkomputerów. Jego różne warianty zarządzają takimi urządzeniami, jak: routery, konsole do gier, platformy multimedialne czy smartfony. Z jądra Linuksa korzysta też Android.

Swobodny dostęp do kodu źródłowego spowodował powstanie wielu różnych dystrybucji i odmian. Wśród nich jest na przykład Debian (1993) i jego pochodne, wspinające się na szczyty popularności Ubuntu (2004) i LinuxMint (2006), linia RedHata (1995) z Fedorą (2003), Mandriva (1998) czy openSUSE (2006). Serwis Distrowatch.com monitoruje prawie 300 odmian. Aktualna stabilna wersja Linuksa ma numer 3.9, trwają prace nad wariantem 3.10.

Na rynku funkcjonuje jeszcze jedna, bezpłatna linia systemów operacyjnych wywodząca się z Uniksa. To linia BSD, która nie jest związana bezpośrednio z Linuksem. BSD, tak zwany Berkeley Unix, ujrzał światło dzienne w 1977 roku, a jego darmowa odmiana – 386BSB – pojawiła się w 1992. Jak w przypadku większości systemów open source także szybko stworzono różne jego odmiany, na przykład FreeBSD (1993) czy NetBSB (1993).

System Mac OS X

Mac OS X to pierwszy z nowej linii systemów operacyjnych Apple. Pojawił się na rynku w 2001 roku, czyli w czasach Windows Millenium. Producent zrezygnował z rozwoju starego kodu ze swoich poprzednich systemów Mac OS 9 i stworzył OSX-a od zera (X oznacza rzymską cyfrę 10). W dziesiątce (nazwanej Cheetah) jądro oparte zostało na Linuksie. Zmiany dotknęły nie tylko wnętrza, ale również interfejsu, który zyskał nowy, atrakcyjny wygląd i sposób funkcjonowania. Na początku system był jednak ociężały, programy startowały wolno, a błędy w kodzie powodowały częste awarie bardzo stabilnego wydawałoby się linuksowego jądra. Brakowało narzędzi do odtwarzania DVD, wypalania płyt, sterowników do wielu urządzeń. Minusów było tak dużo, że Apple zdecydował się udostępnić aktualizację systemu 10.0 do wersji 10.1 (nazwanej Puma) za darmo. Aktualnie wydanie najnowszej wersji Mac OSX planowane jest na jesień 2013. System będzie miał numer 10.9 i kodową nazwę Mavericks.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
levins
30 listopada 2013, 21:06
Windows 8 pod względem grafiki jest świetny. Naprawdę, żaden system nie był tak zaawansowany. Ale pod względem funkcjonalności Windows 7 funkcjonuje najlepiej.
rekyza
rekyza
28 listopada 2013, 19:47
Seven to nic innego jak uproszczony Windows Vista po zaktualizowaniu. Nie wiem czemu uważasz, że WP8 to dno, ja uważam, że to dobry system, który narazie jako jedyny system zrobił postępy po sławiennej Viście. Windows XP jako pierwszy system bez service packów to też był niestabilny i dziurawy jeden wielki bsod. Dopiero dzięki SP2 ten system stanął na nogi. = tak samo można powiedzieć, że tym windowsem xp jest vista, a service packiem 2 jest Seven. Tym bardziej, że trzeba pamiętać, że XP był opierany o bardzo stabilny i udany Windows 2000, Vista względem XP była dużo bardziej znacząco przebudowana. Trzeba też pamiętać o dziurawym 98, który stał się świetnym i nieśmiertelnym systemem odnawiając się jako wersja Second Edition :)
avatar
Inkwizytor
27 listopada 2013, 09:20
Jeżeli chodzi o systemy Microsoft to moim zdaniem kolejność od najlepszego powinna być taka 1.DOS - najbardziej stabilny 2.Windows 2000 3.Windows 7 4.Windows Xp A najgorsze 1.Vista - mega dno 2.Milenium- super dno 3.Windows 8 - dno
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto