Opisy wybranych programów do modyfikacji wyglądu systemu Windows
1. miejsce - WindowBlinds 7.4
Znakomity kompromis między zachowaniem dostępu do funkcji systemu Windows a szerokim zakresem możliwych zmian. Interfejs może być modyfikowany praktycznie w każdym zakresie – dostępne online motywy zawierają nie tylko zupełnie zmieniony wygląd okien i tła pulpitu, ale często również własne zestawy ikon, czcionki, zmodyfikowane menu Start i dodatkowe elementy interfejsu (np. docki). Bardzo ważne jest również to, że modyfikacja wyglądu za pomocą WindowBlinds jest bezproblemowa – łatwo zaaplikować dowolny motyw, ale też równie łatwo wrócić do standardowych ustawień systemu. Ocenę zaniża brak polskojęzycznej wersji programu i spolszczonej dokumentacji online.
PLUSY:
- Efektowny wizualnie
- Bogaty zestaw motywów
- Szeroki zakres zmian
MINUSY:
- Brak wersji polskojęzycznej
2. miejsce - Custopack Tools 1.0.0.40
Custopack Tools jest niezależnym menedżerem motywów graficznych. Korzystanie z programu, mimo braku polskiej wersji językowej, jest bardzo proste. Najłatwiej wybrać konkretny motyw z internetowej galerii (w samym programie nie są one preinstalowane) według stopnia modyfikacji. Motywy graficzne są tu określane mianem „custopacks”. Jeden custopack (z angielskiego „customization pack” – pakiet dostosowujący) może zawierać nowe ikony, tapetę, styl wizualny, czcionki, kursory, dźwięki powiadomień systemowych, własny ekran logowania i wiele innych elementów. Instalacja takiej paczki jest bardzo prosta, wystarczy uruchomić plik z custopackiem.
PLUSY:
- Przejrzysty edytor motywów graficznych
- Szeroki zakres zmian
MINUSY:
- Modyfikacje dotyczą każdego konta
- Brak polskiej wersji
3. miejsce - Stardock DesktopX 4 beta
DesktopX 4 (oficjalnie mający od 2011 roku status beta) to przede wszystkim totalny modyfikator pulpitu Windows. Filozofia działania DesktopX jest nieco inna niż w przypadku motywów graficznych Windows. Windows bazuje na motywach, a w DesktopX operuje się tzw. pulpitami oraz znajdującymi się na nich obiektami graficznymi. Dokonując modyfikacji, możesz dodawać do systemu kolejne obiekty, widżety lub od razu aktywować gotowe, kompletne środowiska pulpitu. Wizualne efekty potrafią być naprawdę świetne. Biblioteka obiektów i całych środowisk DesktopX jest dostępna online i jest bardzo rozbudowana. Wersja polskojęzyczna zawiera liczne błędy tłumaczenia.
PLUSY:
- Efektowny wizualnie
- Duży zestaw pulpitów i obiektów online
MINUSY:
- Nie wszystkie obiekty działają poprawnie
- Błędy w tłumaczeniu
4. miejsce - KDE for Windows 4.8.0
W skład całego pakietu KDE for Windows wchodzi wiele programów różnego typu: znajdziesz tu aplikacje biurowe, narzędziowe, użytkowe, naukowe, proste gry. Z programem tym poradzisz sobie pod warunkiem, że chociaż trochę znasz linuksowy pierwowzór. Działanie powłoki graficznej KDE w wersji do Windows (Plasma Desktop) nie jest do końca dopracowane. Zastąpienie Eksploratora wymaga edycji rejestru, brakuje łatwego przełączania się między aplikacjami Windows, nie działa wylogowywanie się z poziomu powłoki Plasma Desktop. KDE jest elastyczny w dostosowywaniu wizualnej warstwy środowiska, ale nie nadaje się dla niedoświadczonych użytkowników.
PLUSY:
- Bogaty zestaw dodatkowych aplikacji
- Dodatkowe obiekty
MINUSY:
- Kłopotliwa deinstalacja
- Trudna konfiguracja dla nieznających Linuksa