Odmień swój Windows
Dwukrotnie kliknij ikonę programu WindowBlinds. Po krótkiej chwili zobaczysz na ekranie okno główne programu. Składa się ono z kilku odrębnych części. Na samym dole widoczne są karty wywołujące dostępne w programie biblioteki obiektów. Domyślnie aktywna jest karta Visual Styles odpowiadająca bibliotece gotowych motywów graficznych. Nieco wyżej jest wyświetlany poziomy pasek z dostępnymi na danej karcie obiektami (ponieważ aktywna jest karta Visual Styles, każdy element odpowiada innemu motywowi graficznemu). Ponad poziomym paskiem z obiektami wybranej kategorii wyświetlany jest pasek filtrowania i wyszukiwania. Ułatwia on znalezienie konkretnego obiektu.
Największą część okna programu zajmuje obszar podglądu zaznaczonego aktualnie motywu graficznego (motyw, którego podgląd jest w danej chwili wyświetlany, jest podświetlony na poziomym pasku biblioteki obiektów). Ponad obszarem podglądu widoczne jest menu programu.
WindowBlinds jest dostarczany z kilkoma gotowymi motywami graficznymi, zatem chcąc szybko zmienić wygląd systemu, nie musisz pobierać dodatkowych motywów z sieci. Wybierz np. motyw Aero Metals i kliknij widoczny w górnym lewym rogu okna napis Apply changes. Alternatywnym sposobem aktywacji wybranego motywu jest dwukrotne kliknięcie miniatury motywu na poziomym pasku bibliotecznym.
Wybierz jakiś motyw (w naszym przykładzie jest to Aero Metals), a następnie kliknij kartę 5 Styles. Nazwa karty informuje, ile dodatkowych stylów ma dany motyw. Konkretny styl wybierasz tak samo jak cały motyw – pojedynczym kliknięciem. Rezultat od razu jest wyświetlany w obszarze podglądu.
Po wybraniu stylu danego motywu możesz zmienić kolory. Kliknij kartę Colours i poeksperymentuj z barwami. Wskazując kafelek z kolorem, automatycznie odświeżasz podgląd. Pamiętaj, że zakres oddziaływania koloru będzie różny w zależności od motywu. Na przykład w motywach z wieloma półprzezroczystymi elementami (jak standardowe Aero) zmiana koloru będzie bardziej widoczna niż w przypadku takich motywów jak Aero Metals.
W taki sam sposób możesz dokonać wyboru tekstur, którymi elementy interfejsu zostaną pokryte. Po wywołaniu karty Textures kliknij jakiś kafelek z teksturą, – tym razem zmiana na pewno będzie bardziej widoczna. Możesz nałożyć różne tekstury na różne elementy interfejsu. Dostęp do odpowiednich opcji uzyskasz po kliknięciu Edit effect (w dolnym prawym rogu okna programu).
Tapetę pulpitu danego motywu łatwo zmienisz, aktywując kartę Wallpapers i klikając inną tapetę z dostępnego zbioru.
W przypadku niektórych motywów możesz zmieniać czcionki Fonts (np. na paskach tytułowych, w menu Start itp.)
Karta Transparency daje dostęp do opcji regulujących stopień przezroczystości elementów interfejsu. Przycisk Reset przywraca domyślne ustawienia danego motywu.
Karta Explorer Backgrounds oferuje rzadko spotykaną możliwość wypełnienia teksturą okien Eksploratora Windows (np. okien otwartych folderów). Po zaznaczeniu tekstury efekt zobaczysz w obszarze podglądu. Jeżeli zmiany chcesz wprowadzić w życie jako motyw, kliknij przycisk Apply changes.