Pamięć RAM
Przy podejmowaniu decyzji o ilości pamięci RAM nie może być kompromisów, bo od jej pojemności w największym stopniu zależy komfort pracy na komputerze. Najnowszy system operacyjny Microsoftu, Windows Vista – sprzedawany z większością nowych konfiguracji komputerów – ma większe wymagania sprzętowe niż Windows XP, szczególnie te dotyczące pamięci RAM. W komputerze dla ucznia nie może być jej mniej niż 1 GB. To dzisiaj odpowiednia wielkość do nieuciążliwej pracy z wszystkimi używanymi codziennie programami.
Specjalistyczne programy do projektowania czy grafiki (Adobe Photoshop, 3D Studio Max), często wykorzystywane przez studentów, mają jednak większe zapotrzebowanie na pamięć operacyjną niż typowe aplikacje. Jeśli będziesz korzystać z takich narzędzi, musisz mieć nawet 2 GB pamięci (zwłaszcza gdy w komputerze jest Windows Vista).
Polecamy moduły pamięci DDR2 o pojemności 1 GB – niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko 1 GB, czy więcej. Inwestowanie w moduły o mniejszej pojemności, np. 512 MB, znacznie ograniczy perspektywy rozbudowy peceta. 1 GB pamięci DDR2 to wydatek 160 złotych.
Dysk twardy
W domowym komputerze dla osób uczących się dysk twardy nie ma priorytetowego znaczenia. Ma służyć do przechowywania wyników prac projektowych i mieć wystarczającą pojemność, by można było zainstalować niezbędne oprogramowanie. Do typowego użytkowania komputera wystarczy nawet dysk 80–120 GB. Jeżeli na komputerze zamierzasz przechowywać także innego rodzaju dane (np. filmy), to przyda się trochę większy napęd – 200–250 GB. Ceny dysków twardych nie są wysokie – nawet za model 250 GB zapłacisz ok. 200 złotych. Dobrze, gdyby był to dysk o prędkości obrotowej 7200 obr./min i z nowszym interfejsem Serial ATA .
A może warto pomyśleć o notebooku?
Wśród studentów coraz większą popularnością cieszą się komputery przenośne. Notebook można zabrać na zajęcia oraz do biblioteki. Każdy nowy model jest wyposażony w kartę bezprzewodowego dostępu do internetu, więc wgląd do informacji jest możliwy niemal wszędzie. Podobnie jak w zestawie stacjonarnym warto zainwestować w notebook z procesorem dwurdzeniowym, 1 GB pamięci RAM i ekranem 15,4”. Zewnętrzna karta graficzna (klasy Nvidia GeForce lub AMD/ATI Radeon) czy ogromny dysk twardy nie są konieczne. Ważna jest waga notebooka, zwłaszcza jeśli będzie często przenoszony – nie powinna przekroczyć około 2,5 kg.
Zainteresowanych kupnem notebooka odsyłamy do testów opublikowanych w poprzednim numerze – są też na dołączonym do numeru CD.
Dual Core czy Core 2 Duo?
Pentium Dual Core to najnowsza rodzina procesorów Intela, która ma zastąpić przede wszystkim przestarzałe już modele Pentium D. Od serii Core 2 Duo odróżnia je niższa wydajność (i cena). Procesory Pentium Dual Core mają wolniejszą szynę FSB (800 MHz) i mniej pamięci podręcznej
(1 MB). Nie wpływa to jednak znacząco na ich wydajność.
System operacyjny: Windows czy Linux
System Windows XP spotyka się coraz rzadziej w gotowych zestawach, a od 31 stycznia 2008 roku nie będzie już w nich preinstalowany. Natomiast w wersji pudełkowej czy OEM będzie dystrybuowany do 31 stycznia 2009 roku. W kwietniu 2009 Microsoft zakończy wsparcie techniczne dla tego systemu. Z tego względu Vista jest bardziej przyszłościowa, ale wymaga więcej pamięci – 2 GB są niezbędne.
Jeśli zdecydujesz się na Windows XP i składasz komputer bądź zlecasz jego złożenie specjalistom, poszukaj systemu XP Home w wersji OEM – kosztuje ok. 300 zł.
Niektóre gotowe zestawy są oferowane z systemem Linux, np. NTT Home L 529G z systemem Mandriva Linux Discovery 2007. Linux jest darmowy, ale czasami niektóre potrzebne, specjalistyczne programy, przygotowane do systemu Windows (np. AutoCAD), nie będą na nich działać – trzeba samodzielnie szukać odpowiedników, często uczyć się odmiennego niż w przypadku Windows interfejsu.