Dodatkowe, również konieczne komponenty
Pozostałe podzespoły komputera to karta dźwiękowa i sieciowa, napęd optyczny, zasilacz i obudowa.
Karty i napęd
Wystarczająca będzie karta dźwiękowa zawarta na płycie głównej. Oferuje dobrą jakość dźwięku i bez problemów obsługuje nawet wielokanałowe zestawy głośnikowe (do 7.1 włącznie). W komputerze do nauki nie jest potrzebna zewnętrzna karta, której główne zalety to lepsza jakość dźwięku i nieco większa wydajność w grach.
Karta sieciowa jest niezbędna do podłączenia komputera do internetu. Obecnie jest standardowo na każdej płycie.
Nagrywarka DVD umożliwi archiwizowanie danych. Nie warto zawracać sobie głowy napędami typu combo (napęd DVD i nagrywarka CD w jednym), które spotyka się jeszcze na rynku. Obecnie wszystkie nagrywarki DVD mają podobne parametry (prędkość odczytu i zapisu płyt CD/DVD) – nie ma znaczenia, czyjej są produkcji. Nagrywarki nie różnią się też znacząco cenami – napęd kupisz już za 100 złotych.
Zasilacz i obudowa
Moc zasilacza nie jest najważniejsza – wystarczy, że wynosi 350–400 watów. Liczy się stabilność dostarczanego komponentom prądu, by nie występowały nagłe skoki napięcia, gdy uruchomi się obciążające aplikacje. Najzwyklejszy zasilacz mało znanej firmy nie zawsze spełni ten warunek. Warto kupić lepszy model, np. firmy Topower, Chieftec czy ModeCom w cenie ok. 160 złotych.
Obudowa często jest sprzedawana z zasilaczem. Kosztuje od 100 złotych, ale na ogół w tańszych wersjach zasilacz jest słabej jakości, a dobra obudowa może kosztować nawet 200 zł. Najlepiej dobrać zasilacz osobno, do jednej z tańszych obudów. Należy zadbać, aby oba elementy były zgodne z normą ATX. Wielkość obudowy nie ma znaczenia, tyle że w średnich rozmiarowo modelach (midi ATX) wygodniej montuje się podzespoły, a ich wentylacja jest lepsza. Dobrą obudowę bez zasilacza kupisz za 60–100 zł.