A A A

Oswajanie sieci

PC Format 8/2008
Sieci komputerowe są w domach coraz powszechniejsze, choć oczywiście nie każdy umie je budować. W skrócie piszemy, jak wykonać najprostszą sieć połączyć ze sobą dwa komputery. Połączenie większej ich liczby będzie wyglądało podobnie, tyle że będą łączone ze sobą nie bezpośrednio, a poprzez przełącznik sieciowy. Wskazujemy także sposób korzystania na kilku komputerach z jednego łącza radiowego. Jeżeli natomiast masz już sieć, powinieneś wiedzieć, jak sprawdzić jej parametry. Poniżej zamieszczamy krótkie porady, jak przeprowadzić prostą diagnostykę domowej sieci, jak sprawdzić przepustowość łącza internetowego, a także stan zabezpieczeń komputera.

Czy mój komputer jest bezpieczny?

Audyt bezpieczeństwa w skrócie
Wielokrotnie pisaliśmy o zabezpieczeniach domowego peceta. Chyba każdy wie, że podstawą jest oprogramowanie antywirusowe czy zapora ogniowa, jednak zapewnienie bezpieczeństwa to jedno, a sprawdzenie jego skuteczności to zupełnie inna sprawa. Pokażemy, jak szybko wykonać kilka prostych testów bezpieczeństwa.


Ważną kwestią są tzw. porty sieciowe, służące do wymiany danych z internetem. By je sprawdzić, wejdź na stronę https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2, kliknij na niej przycisk Proceed. Na następnej otwartej stronie kliknij Common Ports (jeżeli chcesz szybko sprawdzić najczęściej stosowane porty) lub All Service Ports (jeśli test ma być dokładniejszy). Po przeprowadzonym teście wyświetli się lista sprawdzonych portów. Jeżeli jakikolwiek port jest otwarty – ma stan OPEN!, należy sprawdzić stan zapory ogniowej (czy nie ma jakichś wyjątków) oraz działające na komputerze oprogramowanie.


Z kolei darmowe oprogramowanie Microsoft Baseline Security Analyzer (niestety, nie ma polskiej wersji) sprawdza stan zabezpieczeń systemu. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu kliknij: Scan a computer. W następnym oknie pozostaw domyślne opcje i kliknij przycisk Start Scan. Po trwającym kilka minut skanowaniu pojawi się okno z podsumowaniem i listą przeprowadzonych testów. Lista może zawierać m.in. pozycje oznaczone czerwoną lub żółtą ikoną n i właśnie na nie trzeba zwrócić uwagę. Objaśnienia bardzo dokładnie sugerują, co zmienić w systemie, choć niestety są po angielsku.


Nawet jeżeli komputer spełnia wszystkie wymagania odnośnie bezpieczeństwa, za sprawą programów szpiegujących mogą wyciekać z niego różne informacje, których użytkownik wcale nie ma ochoty nikomu udostępniać. Programy tego typu dobrze eliminuje Spybot Search ­& Destroy. Po instalacji programu i przejściu przez kreator w oknie programu kliknij Sprawdź wszystko, a gdy program zakończy wyszukiwanie złośliwych programów, kliknij Napraw zaznaczone problemy. W celu profilaktycznej ochrony przeglądarek przed szkodliwym oprogramowaniem kliknij też Ochrona, a następnie Immunize.Naturalnie powyższe programy nie wyczerpują wszystkich możliwości, jakie ma użytkownik dbający o bezpieczeństwo peceta. Jednym z najlepszych i w dodatku darmowych programów do audytu bezpieczeństwa jest Nessus. Jednak jest to narzędzie wymagające znajomości sieci, więc możemy je polecić zaawansowanym użytkownikom komputerów.

Bezpieczna sieć

Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa komputerowi warto pamiętać o zabezpieczeniu domowej sieci. Jeśli korzysta ona z łączności Wi-Fi, musisz zadbać o włączenie szyfrowania WPA-PSK. Zwykle ustawia się to w sekcji (lub podobnej). Wybierz tryb szyfrowania: WIRELESS SETTINGS, czasem też jest to po prostu oznaczenie WPA-PSK. Ustaw szczegóły szyfrowania jak na poniższym obrazku, a następnie w polu Pre-Shared Key wpisz klucz szyfrujący. Starsze zabezpieczenia, jak szyfrowanie WEP czy filtrowanie MAC, nie zapewniają odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa. Z kolei nowsze WPA2, wykorzystujące szyfrowanie AES, wydają się nieco na wyrost w przypadku zastosowań domowych. Pamiętaj też, by podczas konfigurowania routera ustawić hasło administratora (by nie pozostało fabryczne).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto