Oswajanie sieci
Wielokrotnie pisaliśmy o zabezpieczeniach domowego peceta. Chyba każdy wie, że podstawą jest oprogramowanie antywirusowe czy zapora ogniowa, jednak zapewnienie bezpieczeństwa to jedno, a sprawdzenie jego skuteczności to zupełnie inna sprawa. Pokażemy, jak szybko wykonać kilka prostych testów bezpieczeństwa.
Ważną kwestią są tzw. porty sieciowe, służące do wymiany danych z internetem. By je sprawdzić, wejdź na stronę https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2, kliknij na niej przycisk Proceed. Na następnej otwartej stronie kliknij Common Ports (jeżeli chcesz szybko sprawdzić najczęściej stosowane porty) lub All Service Ports (jeśli test ma być dokładniejszy). Po przeprowadzonym teście wyświetli się lista sprawdzonych portów. Jeżeli jakikolwiek port jest otwarty – ma stan OPEN!, należy sprawdzić stan zapory ogniowej (czy nie ma jakichś wyjątków) oraz działające na komputerze oprogramowanie.
Z kolei darmowe oprogramowanie Microsoft Baseline Security Analyzer (niestety, nie ma polskiej wersji) sprawdza stan zabezpieczeń systemu. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu kliknij: Scan a computer. W następnym oknie pozostaw domyślne opcje i kliknij przycisk Start Scan. Po trwającym kilka minut skanowaniu pojawi się okno z podsumowaniem i listą przeprowadzonych testów. Lista może zawierać m.in. pozycje oznaczone czerwoną lub żółtą ikoną n i właśnie na nie trzeba zwrócić uwagę. Objaśnienia bardzo dokładnie sugerują, co zmienić w systemie, choć niestety są po angielsku.
Nawet jeżeli komputer spełnia wszystkie wymagania odnośnie bezpieczeństwa, za sprawą programów szpiegujących mogą wyciekać z niego różne informacje, których użytkownik wcale nie ma ochoty nikomu udostępniać. Programy tego typu dobrze eliminuje Spybot Search & Destroy. Po instalacji programu i przejściu przez kreator w oknie programu kliknij Sprawdź wszystko, a gdy program zakończy wyszukiwanie złośliwych programów, kliknij Napraw zaznaczone problemy. W celu profilaktycznej ochrony przeglądarek przed szkodliwym oprogramowaniem kliknij też Ochrona, a następnie Immunize.Naturalnie powyższe programy nie wyczerpują wszystkich możliwości, jakie ma użytkownik dbający o bezpieczeństwo peceta. Jednym z najlepszych i w dodatku darmowych programów do audytu bezpieczeństwa jest Nessus. Jednak jest to narzędzie wymagające znajomości sieci, więc możemy je polecić zaawansowanym użytkownikom komputerów.