Oswajanie sieci
Choć programy sieciowe zawarte w Windows nie są zbyt rozbudowane, w zupełności wystarczają do podstawowej diagnostyki sieci. Oto kilka przykładów.
Większość poleceń systemowych do sprawdzania sieci działa w oknie poleceń. Otwórz więc linię poleceń (znajdziesz ją w grupie programów Akcesoria).
Ważnym poleceniem jest ping. Wpisz np. ping 192.168.1.1 (jeśli chcesz sprawdzić stan połączenia w sieci lokalnej) albo np. ping google.pl (w przypadku serwera w internecie). Program zmierzy czas odpowiedzi komputera. Czas ten powinien być jak najkrótszy. Pamiętaj, że komputery lub serwery chronione zaporą ogniową często nie odpowiadają na taki test.
Do sprawdzenia stanu karty sieciowej służy polecenie ipconfig, najlepiej użyte z dodatkowym przełącznikiem ipconfig /all. Dla każdego połączenia sieciowego (a może być ich kilka) program podaje istotne informacje. Przydać się może np. Brama domyślna lub Serwery DNS. W razie problemów z działaniem sieci możesz za pomocą polecenia ping sprawdzić dostępność obu adresów. W ten sposób łatwo ustalić, co nie działa. Przydać się też może Adres fizyczny, jeśli router ma za zadanie filtrować dane w sieci (najczęściej Wi-Fi). Wykorzystywane są do tego właśnie adresy fizyczne, tzw. adresy MAC.
Problemy z działaniem sieci mogą być spowodowane tym, że twoja karta sieciowa lub ogólnie łącze jest przeciążone. Istnieje prosty sposób na sprawdzenie liczby otwartych połączeń sieciowych. Służy do tego polecenie netstat. Najlepiej go użyć z odpowiednimi parametrami: netstat -na. Pojawi się lista połączeń. Lista może zawierać kilka pozycji, gdy z sieci nie korzysta żaden program, albo wręcz setki połączeń, gdy korzystasz z sieci P2P (często jest to też objaw pracy robaka internetowego). Taka duża liczba połączeń może być przyczyną niestabilnego działania sieci.