Pecet bez usterek
Przyczyną frustracji wielu użytkowników jest niestabilna praca komputera: przypadkowe resety, komunikaty o błędach aplikacji itp. W bardzo prosty sposób można sprawdzić, czy któryś z podstawowych komponentów, szczególnie procesor lub pamięć, nie jest bezpośrednią przyczyną tych problemów.
Wyłącz wszystkie programy, nawet te pracujące w tle, widoczne w zasobniku systemowym.
Uruchom jeden z programów diagnostycznych z funkcją monitorowania temperatury. Może to być np. bardzo dobry Everest, którego wersję testową można pobrać z internetu, ze strony producenta, firmy Lavalys.
W lewej części okna rozwiń gałąź Komputer, kliknij i sprawdź temperaturę procesora. W spoczynku, gdy procesor nie jest obciążony, nie powinna przekraczać 30–40 stopni, jedynie w przypadku starych procesorów Intel Pentium 4 może być nieco wyższa. Zbyt wysoka prawie na pewno świadczy o niesprawnym chłodzeniu procesora lub całego wnętrza obudowy.
Nie zamykając Everesta, uruchom program Orthos. Z listy testów wybierz Small FFTs - stress CPU i kliknij Start. Jednocześnie w programie Everest obserwuj temperaturę procesora – w ciągu kilkudziesięciu sekund może wzrosnąć o kilkanaście stopni, ale w żadnym wypadku nie powinna przekroczyć 80–90 stopni. Zbyt wysoka świadczy o niesprawnym chłodzeniu, a jej gwałtowny wzrost – o niepoprawnym montażu radiatora. W skrajnym przypadku w tym teście komputer się zresetuje. By zatrzymać test, kliknij Stop.
Czas sprawdzić pamięć. Nie można łatwo monitorować jej temperatury, ale za to można sprawdzić jej jakość i stabilność pracy. Tym razem w programie Orthos wybierz z listy testów opcję Large, in-place FFTs - stress some RAM i kliknij Start. W razie ewidentnych problemów z pamięcią program zamiast zielonego okienka wyświetli komunikat na czerwonym tle. Zatrzymaj test, klikając Stop.