Uwaga!
|
Opisywane tu czynności stanowią głęboką ingerencję w sprzęt. Jej skutki mogą być nieodwracalne. Informujemy, że redakcja z dużą starannością przygotowuje i sprawdza wszelkie materiały. Jednak liczba różnych możliwych produktów, przypadków, konfiguracji jest tak duża, że nie sposób przewidzieć wszystkiego. Czytelnik musi mieć świadomość, że wszelkich zmian w systemach lub produktach dokonuje na własną odpowiedzialność.
|
Rozmiar szkód wynikłych z awarii pojedynczego urządzenia jest zależny od jego roli w komputerze, bo na przykład uszkodzenie zasilania może pociągać za sobą kolejne usterki: płyty głównej, pamięci, procesora. Większość tych usterek da się jednak zdiagnozować w domu. Wystarczy mieć drugi, sprawny komputer o podobnej konfiguracji, który można bez przeszkód zdemontować, aby móc tymczasowo wykorzystać jego podzespoły.
Ponieważ przy diagnostyce uszkodzeń niezbędne są umiejętności z zakresu składania komputera, warto się zapoznać z tematem numeru poprzedniego wydania PC Formatu 4/2008. W artykule odsyłamy także do kilku starszych tekstów, które są zamieszczone w formacie PDF na dołączonej do numeru płycie CD.
Niestabilna praca komputera
Przyczyny niestabilnej pracy komputera to zazwyczaj zbyt wysoka temperatura, słaby zasilacz lub uszkodzone pamięci. Do przypadków sprzętowych dochodzą także potencjalne problemy z oprogramowaniem, sterownikami bądź wirusami.
Naprawianie pamięci
Wadliwe pamięci RAM z reguły nie uniemożliwiają uruchomienia komputera, jednak podczas jego pracy powodują problemy ze startem systemu operacyjnego, pojawianie się niespodziewanych błędów oprogramowania, błękitnych „ekranów śmierci” albo samoczynnych resetów. Wtedy do sprawdzenia pamięci można wykorzystać np. program RightMark Memory Analyzer.
Przegraj program z naszej płyty CD na dysk i rozpakuj go w dowolnym katalogu.
Wejdź do katalogu z programem i dwukrotnie kliknij ikonę rmma. W otwartym oknie przejdź do zakładki RAM Stability.
Przejdź do listy Preset i z jej wariantów wybierz opcję RAM Stability. Kliknij przycisk Run.
Program będzie obciążał pamięć przez równą godzinę. Jeśli pamięci są sprawne, po tym czasie zaprzestanie jakichkolwiek działań. Jeśli pamięci są wadliwe, podczas testu pojawi się komunikat o błędzie lub komputer się zresetuje.
Jeżeli po tym teście nie masz pewności co do jakości pamięci, możesz posłużyć się programem, np. Memtest86 lub Goldmem. Sposób używania tego pierwszego został dokładnie opisany na dołączonym na płycie pliku PDF.