Pecet nie działa!
Odłącz od komputera wszystkie przewody. Następnie otwórz obudowę i odłącz od płyty głównej wszystkie kable.
Odkręć, a następnie wyjmij z obudowy wszystkie karty rozszerzeń. W dalszej kolejności odkręć wszystkie śrubki mocujące płytę główną do obudowy komputera i wyjmij płytę z obudowy.
Połóż płytę na grubej podkładce, wyjmij z niej moduły pamięci RAM, zdemontuj też zestaw chłodzący procesora, a następnie sam procesor.
Z drugiego, sprawnego komputera wymontuj procesor i jeden moduł pamięci, a następnie zainstaluj je na swojej płycie. To samo zrób z kartą graficzną, jeśli twoja płyta nie ma zintegrowanej grafiki. Korzystanie z podzespołów wymontowanych ze sprawnego peceta daje niemal stuprocentową pewność, że nie będą one przyczyną problemów.
Musisz także wykorzystać pożyczony, sprawny zasilacz. Połóż go obok płyty w taki sposób, by nie zasłaniać jego otworów wentylacyjnych. Podłącz do płyty niezbędne przewody zasilania. Jeśli nie sięgają do niej, znajdź taką pozycję dla zasilacza, by podłączenie odbyło się bez problemów. Konstrukcja wygląda tak jak na poniższym obrazku.
Do tak skonstruowanego komputera podłącz niezbędne kable, przede wszystkim zasilanie i monitor. Możesz też podłączyć klawiaturę.
Na płycie odszukaj dwa styki, od których zależy włączanie komputera. Powinny być opisane, zazwyczaj jako POWER, PWR lub SMI. Śrubokrętem zewrzyj te dwa styki.
Jeżeli twoja płyta główna się uruchomi, będzie to oznaczało jej poprawne działanie. Możesz ją z powrotem zamontować w swoim komputerze. W przeciwnym wypadku czeka cię prawdopodobnie jej wymiana. Upewnisz się co do tego, sprawdzając jeszcze wszystkie kable i dociskając kartę graficzną. Wymiana płyty głównej jest o tyle uciążliwa, że często wiąże się z koniecznością wymiany procesora i pamięci.
A co się stanie, jeśli sprawdzenie absolutnie wszystkich elementów komputera nie da żadnego efektu – wszystkie okażą się sprawne? Bywa i tak. Czasami dobrym sposobem na usunięcie usterki jest po prostu rozłożenie i ponowne zmontowanie peceta.
- Wiele komputerów nie działa, ponieważ… nie ma zasilania. Sprawdź, czy kable sieciowe są na pewno podłączone do gniazdek.
- Jeśli twój monitor i komputer mają takie samo zasilanie, zamień kable zasilające i sprawdź, jaki jest tego efekt.
- Kolejny element to włącznik sieciowy znajdujący się zazwyczaj z tyłu komputera – sprawdź, czy jest włączony.
- Sprawdź, czy z tyłu komputera nie poluzowały się żadne inne przewody. Odłącz je, a następnie ponownie połącz.