Moim zdaniem
|
- Sebastian Kręzel
redaktor działu Hardware
Jeśli kupować telewizor, to obecnie tylko o rozdzielczości Full HD 1080p. Faktem jest, że obraz z telewizji naziemnej jest słaby pod względem jakości, ale coraz więcej urządzeń potrafi wykorzystać wysoką rozdzielczość. Należą do nich komputery, konsole do gier, odtwarzacze sieciowe czy blu-ray. Ponadto coraz więcej operatorów telewizji satelitarnej ma w swojej ofercie kanały w rozdzielczości HD.
|
W artykule znajdziesz:
- Możliwości nowoczesnych telewizorów
- Rodzaje złączy dostępnych w telewizorach
- Poradę, jak podłączyć i skonfigurować nowy telewizor
Współczesne telewizory bez dodatkowego sprzętu umożliwiają oglądanie zdjęć, słuchanie muzyki, a nawet oglądanie filmów DivX. Najnowsze modele można podłączyć do sieci, by oglądać filmy z komputera stojącego w innym pokoju albo bezpośrednio z internetu.
Rozdzielczość
Wybierając płaski telewizor, musisz zdecydować, jaką ma mieć rozdzielczość. Telewizory HD Ready pozwalają wprawdzie na odtwarzanie filmów wysokiej rozdzielczości, jednak są wyposażone w matryce o rozdzielczości 1366x768 pikseli (niekiedy 1280x720 pikseli).
Lepszym wyborem jest zakup telewizora Full HD 1080p, wyposażonego w matrycę o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Dzięki niej obraz może być znacznie bardziej szczegółowy. Faktem jest, że analogowe kanały telewizyjne wyglądają na takim telewizorze znacznie gorzej niż na telewizorach HD Ready, bo do wyświetlenia obrazu wykorzystywana jest cała rozdzielczość matrycy. Po przeskalowaniu obrazu telewizyjnego z rozdzielczości 720x576 do 1920x1080 stają się widoczne, a wręcz wyeksponowane, wszystkie niedoskonałości obrazu. Obraz taki w odbiorze wydaje się znacznie gorszy niż na telewizorze CRT.
Co się zmieniło
|
W stosunku do poprzedniego testu z PC Formatu 3/2009 widać, że telewizory HD Ready są w odwrocie. Różnica ceny między takim telewizorem a modelem Full HD to 200–300 zł. Obecnie telewizory są już standardowo wyposażone w cyfrowy tuner DVB-T, a coraz częściej też w porty USB oraz złącza sieciowe.
|
Dlatego cały potencjał telewizora o pełnej rozdzielczości HD można docenić po podłączeniu do niego komputera z wyjściem HDMI, konsoli Xbox 360, Playstation 3 lub odtwarzacza blu-ray. Obraz generowany z tych urządzeń jest naprawdę znakomity i znacznie odbiega od obrazu klasycznej telewizji. Telewizor Full HD warto też kupić, jeśli dysponujesz zewnętrznym tunerem telewizji, nadającej choć część kanałów w rozdzielczościach HD (np. platforma n).
Ekran
Decydując się na telewizor, przyjrzyj się ekranowi. Jeśli ma matrycę odblaskową (taką, w której można się przejrzeć), licz się z tym, że wszystkie elementy będą się w niej odbijały. Efekt ten staje się bardzo irytujący w przypadku oglądania telewizji w jasnym pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli źródło światła znajduje się za widzem. Dlatego lepiej wybrać matrycę matową, likwidującą refleksy świetlne.
Złącza audio i wideo
Zwróć też uwagę na liczbę złączy telewizora. Liczba i odmiany złączy analogowych w zupełności wystarczą do większości klasycznych zastosowań, ale w wypadku cyfrowych złączy HDMI sprawa nie jest już taka oczywista. Wystarczy, że masz zewnętrzny tuner telewizji satelitarnej nadającej także kanały HD oraz konsolę do grania, a już może brakować złączy choćby do podłączenia notebooka. Dlatego dobry model powinien mieć co najmniej trzy złącza HDMI.
Inne porty
Wiele współczesnych konstrukcji jest także wyposażonych w porty USB czy złącza sieciowe RJ-45. Te pierwsze pozwalają na przeglądanie zdjęć i odtwarzanie muzyki bezpośrednio z pamięci USB. Coraz częściej pojawia się dodatkowa funkcja, jak choćby możliwość bezpośredniego odtwarzania filmów DivX.
Port sieciowy pozwala na oglądanie na telewizorze filmów z internetu lub z komputera podłączonego do sieci lokalnej. Oczywiście możliwości takiego złącza zależą od pomysłowości producenta.