Cechy dobrego telewizora
|
- WYSOKA ROZDZIELCZOŚĆ
Ekran powinien umożliwić wyświetlenie wszystkich szczegółów obrazu nadawanego w trybie 1080p.
- WYSOKI KONTRAST
Duże znaczenie podczas odbioru filmów ma wysoki kontrast obrazu, czyli duże różnice pomiędzy czarnymi i jasnymi obszarami obrazu.
- WYPOSAŻENIE
Dobry telewizor nowej generacji powinien mieć co najmniej trzy gniazda HDMI, gniazdo do podłączenia komputera oraz cyfrowe wyjście dźwięku, które umożliwi podłączenie telewizora np. do zestawu kina domowego.
- MOŻLIWOŚCI
Wygodny pilot zdalnego sterowania, możliwość indywidualnego dopasowania temperatury kolorów czy barwy dźwięku to minimum. Dodatkowe funkcje to stop-klatka, segregowanie kanałów, tworzenie ich listy, redukcja szumów, poprawa słabej jakości sygnałów.
|
Obsługa
Jeszcze jednym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest sposób obsługi telewizora. Ważna jest możliwość sterowania jego wszystkimi funkcjami bezpośrednio z panelu urządzenia, a nie tylko za pomocą pilota. Cecha ta nie jest wprawdzie najważniejsza na co dzień, ale będzie miała duże znaczenie w przypadku zawieruszenia się pilota.
Przed zakupem zwróć też uwagę na sam pilot: jego kształt, wygodę trzymania w dłoni oraz wielkość i rozmieszczenie przycisków. Sprawdź też, czy jego przyciski są widoczne po ciemku. Od tego zależy komfort korzystania z telewizora wieczorami.
Jeśli przed zakupem możesz włączyć telewizor, zwróć też uwagę na menu ekranowe. Powinno być przyjazne, dobrze zaprezentowane graficznie i intuicyjne. Siermiężne menu z poukrywanymi opcjami będzie cię zmuszało do częstego przeglądania instrukcji obsługi.
Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy sześć markowych telewizorów Full HD i dwa HD Ready.
Jakość obrazu
Większość telewizorów ma ekrany o przekątnej tylko 32”. Trzy z tych niewielkich modeli wyposażono w matryce Full HD. Większe matryce mają telewizory Sony (40”) i Samsung (37”). Choć ten drugi jest mniejszy, wyświetla lepszy obraz.
Na uwagę zasługuje także bardzo dobra wartość kontrastu. Pod tym względem największe noty zdobył Panasonic Viera TX-L32X15P, choć taki wynik jest zaletą błyskawicznie działającego kontrastu dynamicznego. Pozostałym telewizorom, które uzyskały kontrast rzędu 1000:1, też nie można niczego zarzucić.
Możliwości i obsługa
Bardzo pozytywne wrażenie pozostawia menu zastosowane w Samsungu – ładne, półprzezroczyste i intuicyjne. Pozytywnie wypada także menu Philipsa. Użytkownik ma w nim do wyboru tryb konfiguracji parametrów obrazu przy użyciu kreatora lub w klasyczny sposób.
Pod względem jakości wbudowanego tunera telewizyjnego na szczególną pochwałę zasługują telewizory z pierwszych trzech pozycji naszego zestawienia (Samsung, Sharp LC32DH77EV i Sony). Nieco gorzej ocenione zostały tunery w pozostałych modelach.
Decydując się na zakup telewizora, warto także zwrócić uwagę, ile zużywa prądu. W tym przypadku najlepiej wypadł telewizor Sharp Aquos LC32LE600EV, który standardowo pobierał tylko 79 W.
Wyposażenie
Pod względem liczby złączy HDMI najlepiej wygląda Samsung — ma ich aż cztery. Wszystkie pozostałe konstrukcje są wyposażone w trzy wejścia HDMI. Pięć telewizorów ma port USB. Za ich pomocą można oglądać zdjęcia lub odtwarzać muzykę w formacie MP3.
Tylko w dwóch telewizorach (Samsung i Philips) możliwe jest dodatkowo oglądanie filmów bezpośrednio z USB. Oba wyświetlają też napisy. Te dwa telewizory jako jedyne mają też dodatkowe złącze sieciowe RJ-45, umożliwiające oglądanie filmów z internetu i sieci lokalnej.