Ciekawe funkcje
Aparaty zaprojektowane do fotografowania w terenie mogą mieć także inne przydatne elementy wyposażenia, np. odbiornik GPS (ewentualnie GLONASS). Dzięki niemu potrafią dodawać do zdjęć tzw. geotagi, czyli informacje o lokalizacji. Jest to bardzo przydatne podczas tworzenia albumów internetowych, w których można pokazać nie tylko dobre ujęcia, ale także miejsca, w których zostały zrobione. Odbiornik GPS może także rejestrować całą trasę marszu czy przejazdu, nawet jeśli aparat jest wyłączony.
Poza tym niektóre aparaty mają wręcz wbudowane mapy całego świata. Niekoniecznie muszą wyświetlać je na ekranie, ale dzięki systemowi GPS potrafią wyświetlić informacje o mieście, ulicy czy interesujących punktach (tzw. POI) w pobliżu. Część aparatów jest nawet wyposażona w elektroniczny kompas, by wskazywać na ekranie właściwy kierunek wędrówki.
Wi-Fi w standardzie
Kolejnym elementem, który wkracza do lepszych aparatów cyfrowych, jest interfejs Wi-Fi. W zależności od producenta oraz modelu jest przeznaczony do różnych celów. Może służyć np. do komunikacji ze smartfonem lub tabletem, co z kolei pozwala na zdalne sterowanie aparatem (można go np. spuścić w głąb studni czy jaskini i zrobić zdjęcia) albo zdalne przeglądanie wykonanych fotografii.
Inną funkcją Wi-Fi jest automatyczne zapisywanie wykonanych zdjęć w sieci. W domowych warunkach pliki mogą być przesyłane przez sieć WLAN bezpośrednio na dysk komputera, ale są również takie aparaty, z których da się przesłać fotografie do internetu, np. albumu Picasa albo do Facebooka.
Klasyczne parametry
Przy tych wszystkich dodatkach nie wolno zapominać, że aparat ma przede wszystkim robić dobre zdjęcia, a więc musi mieć dobrą matrycę i układ optyczny. Niestety, sprawdzenie tego przed zakupem aparatu jest niemożliwe – po to właśnie jest nasz test, by wskazać dobre produkty.
Poza tym trzeba pamiętać o ergonomii obsługi – dobry sprzęt to nie taki, który ma dużo funkcji, lecz taki, w którym można w łatwy sposób z nich skorzystać.