1. miejsce - Olympus Stylus TG-2
Aparat, który przede wszystkim robi bardzo dobre zdjęcia. Mimo rozdzielczości „tylko” 12 mln pikseli ostrość jest na bardzo dobrym poziomie. Zdjęcia mają intensywne kolory, a szumy matrycy akceptowalny poziom. Aparat ma też dobry ekran, wbudowany odbiornik GPS potrafi dodawać geotagi do zdjęć, wyświetlać informacje o punktach POI, a także przebytą trasę. Ma również elektroniczny kompas.
PLUSY:
- Bardzo dobre zdjęcia
- GPS oraz kompas
- Dobry ekran OLED
MINUSY:
- Niestandardowe USB
- Ciężko obracające się kółko wyboru trybów
2. miejsce - Nikon Coolpix AW120
Z danych technicznych oraz zdjęć plansz testowych wynika, że aparat ten może oferować jeszcze lepszą jakość, choć w praktyce przy słabym oświetleniu bardziej dokuczają szumy, a tryb makro jest znacznie gorszy niż w Olympusie TG-2. Jednak aparat ma kilka innych atutów: oprócz odbiornika GPS również GLONASS, możliwość wyświetlania map całego świata na ekranie, a także interfejs Wi-Fi, który służy do komunikacji z urządzeniami mobilnymi.
PLUSY:
- Wi-Fi, GPS i GLONASS
- Dobry ekran OLED
- Filmowanie 1080/60i
MINUSY:
3. miejsce - Canon PowerShot D30
Kolejny model zapewniający dobrą jakość zdjęć. Mimo matrycy 12 mln pikseli rozdzielczość w centrum kadru jest bardzo wysoka (ponad 2200 LW/PH), kolory wiernie odwzorowane, a szumy niewielkie. Aparat ma także odbiornik GPS (potrafi geotagować zdjęcia), za to nie ma Wi-Fi. Według deklaracji producenta umożliwia nurkowanie na rekordowo dużą głębokość 25 metrów.
PLUSY:
- Bardzo dobre zdjęcia
- Wbudowany GPS
MINUSY:
- Niezbyt duża szybkość (np. serie 1,9 kl./s)
4. miejsce - FujiFilm FinePix XP200
Pod względem jakości zdjęć aparat jest słabszy niż modele z wyższych miejsc. Zmierzona rozdzielczość jest nieco niższa, a poziom szumów wyższy. Ale za to sprzęt jest szybki – w pełnej rozdzielczości robi zdjęcia 8 kl./s, a w trybie Full HD nagrywa 60 kl./s. Wyposażeniem też nie ustępuje konkurentom – ma Wi-Fi o szerszym zakresie zastosowań (np. przesyłanie zdjęć do komputera, geotagowanie zdjęć za pomocą smartfonu).
PLUSY:
- Duża szybkość
- Interfejs Wi-Fi
MINUSY:
- Słabo czytelne menu
- Niestandardowe USB
- Poziom szumów
5. miejsce - Olympus Stylus TG-850
Teoretycznie aparat jest lepszy niż model TG-2, jest również droższy. W praktyce jakość zdjęć jest niższa, głównie ze względu na wyższy poziom szumów (być może wynikający z wyższej rozdzielczości matrycy). Aparat nie ma odbiornika GPS ani interfejsu Wi-Fi. Został za to wyposażony w uchylny ekran (odchyla się tylko do góry), który czasem ułatwia robienie zdjęć. Jednak sama jakość ekranu też jest gorsza.
PLUSY:
- Uchylny ekran
- Szybkość (7 kl./s, tryb 1080/60 p)
MINUSY:
- Niestandardowe USB
- Poziom szumów
6. miejsce - Sony Cyber-shot DSC-TX30
Najmniejszy i najlżejszy aparat w teście, ale niekoniecznie musi to być jego zaletą. Chwyt tak małego i śliskiego urządzenia jest niepewny, obsługa za pomocą ekranu dotykowego nie tak wygodna jak w przypadku wyczuwalnych przycisków. Aparat jest odporny na wodę, pył, mróz i upadek, ale tylko w pierwszym przypadku producent podaje konkretną wartość 10 metrów. Niestety, sprzęt nie ma GPS ani Wi-Fi, a poziom szumów przy wysokiej czułości jest wyższy niż w innych aparatach.
PLUSY:
- Małe rozmiary i waga
- Dobry ekran OLED
- Filmowanie 1080/50i
MINUSY:
- Słaba ergonomia
- Wysoki poziom szumów
- Duże rozmiary plików
7. miejsce - Ricoh WG-20
Małe gabaryty, matowa obudowa czy wyczuwalne przyciski sprzyjają ergonomii oraz wygodnej obsłudze. Jest to jednak aparat dla osób, które nie potrzebują dodatkowych funkcji, jak lokalizacja GPS czy przesył danych przez Wi-Fi. Większą wadą jest brak optycznej stabilizacji obrazu i przeciętna jakość zdjęć (przede wszystkim ich rozdzielczość związana ze znacznym poziomem szumów, nawet przy małej czułości).
PLUSY:
MINUSY:
- Wysoki poziom szumów
- Brak stabilizacji optycznej
- Niestandardowe USB
8. miejsce - Nikon Coolpix S32
Aparat odporny na wodę, piasek, wstrząsy oraz mróz, ale nadający się tylko dla początkujących fotoamatorów. Ma bardzo mało funkcji i ustawień, ogólna jakość zdjęć jest słaba, a poziom ich zaszumienia, nawet przy niskiej czułości ISO 125 jest niezwykle wysoki, co z kolei wpływa na niską realną rozdzielczość fotografii. Oczywiście aparat nie ma dodatków, takich jak stabilizacja obrazu, a tym bardziej GPS czy Wi-Fi, ale przy cenie 400 zł trudno ich wymagać.
PLUSY:
MINUSY:
- Słaba jakość zdjęć
- Duże rozmiary plików
- Niestandardowe USB