Większość renomowanych placówek rządowych, zajmujących się badaniem atmosfery, np. brytyjskie MetOffice, amerykańska NOAA, niemieckie DWD czy polski IMGW, udostępnia nieodpłatnie dużą część produktów meteorologicznych. Podobnie robią zresztą liczne serwisy prywatne. Niektóre, np. WeatherOnline, dostarczają tak szczegółowych informacji, że osoby wykwalifikowane mogą na ich podstawie przygotować profesjonalną prognozę pogody. Poza tym w sieci jest wiele innych stron, które publikują określony rodzaj informacji meteorologicznych, jak np. dane satelitarne, dane z radarów czy pomiarów naziemnych.
Dane ze stacji pogodowych
Jeśli chodzi o miejscowości w Polsce, aktualne warunki najlepiej sprawdzić w serwisie Pogodynka, należącym do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Wystarczy podać nazwę w polu wyszukiwania, a oprócz prognozy pojawi się ramka z aktualną pogodą w danym miejscu. Zaletą Pogodynki jest dostępność prognoz także dla małych miast, pomijanych zazwyczaj przez światowe serwisy pogodowe.
W przypadku danych światowych warto zajrzeć na stronę z aktualną pogodą serwisu Weatheronline. Doskonałym źródłem informacji o aktualnej pogodzie są także amatorskie stacje pogodowe, które są udostępnione on-line. Takich miejsc jest obecnie ok. 30 tys. Ich agregowaniem zajmuje się serwis Wunderground, który dodatkowo pobiera informacje z profesjonalnych stacji meteo ulokowanych w portach lotniczych.
Osobną kategorią informacji są pomiary hydrologiczne informujące o stanie rzek, dostępne na stronie Monitora Ośrodka Systemu Hydrografii IMGW. Można się tam zapoznać z danymi z wodowskazów oraz wykresami zmiany poziomu rzek w czasie. Te informacje są przydatne nie tylko dla mieszkańców terenów zagrożonych powodzią, ale także np. w czasie planowania wycieczek kajakowych, szczególnie na rzekach, na których stopień trudności pływania zmienia się wraz ze stanem wody http://monitor.pogodynka.pl.
Deszcz i burze
Najbardziej przydatnym rodzajem informacji o pogodzie, jakie można znaleźć w internecie, są dane z radarów pogodowych. Te urządzenia, zainstalowane na terenie całej Unii Europejskiej, wykrywają, gdzie i z jakim natężeniem pada w danej chwili deszcz. Na radarach łatwo odróżnić zarówno opady konwekcyjne (lokalne silne deszcze, typowe w czasie burz), jak też mniej intensywne, ale długotrwałe opady związane z frontem atmosferycznym. Ponieważ dane z radarów są udostępniane nieodpłatnie, powstały ciekawe serwisy integrujące te informacje z podkładem Map Google.
Polecamy w szczególności stronę Radar, która obejmuje całą Europę. Podgląd polskich radarów jest dostępny także w serwisie Pogodynka. Na obydwu stronach dane można oglądać w formie zapętlonej animacji, co pozwala obserwować, jak przesuwa się strefa opadów, i przewidywać, kiedy deszcz zacznie padać w twojej lokalizacji.
Burze najlepiej śledzić na wyspecjalizowanych mapach pokazujących miejsca, w których zarejestrowano wyładowania elektryczne. Takie mapy są np. na stronie portalu Dobrapogoda24, gdzie osadzone są obrazy map aktualnych burz z kilku źródeł. Innym doskonałym miejscem jest serwis Burze Dziś,
wyświetlający mapę generowaną na podstawie danych z renomowanego niemieckiego serwisu Blids.de.