Zdjęcia satelitarne i mapy synoptyczne
Dobrym uzupełnieniem radarów pogodowych i map wyładowań są dane z satelitów. Zdjęcia Europy w formie efektownej animacji w wysokiej rozdzielczości można zobaczyć na stronie Sat24. Najnowsze zdjęcie pochodzi sprzed ok. 15 min, więc pokazuje aktualne warunki atmosferyczne. Mapka jest interaktywna i kliknięcie w obszar danego kraju przybliża widok i pozwala oglądać przemieszczenie się chmur z jeszcze większą szczegółowością. Dodatkowo dostępny jest podgląd w podczerwieni warstwy z burzami i opadami. Jeśli jesteś zainteresowany zdjęciami źródłowymi, które posłużyły do stworzenia tej animacji, szukaj ich na stronie Eumetsat, czyli instytucji obsługującej satelity meteorologiczne. Dostępne są tam także wyspecjalizowane produkty satelitarne, prezentujące obraz atmosfery w różnych pasmach promieniowania.
Na stronie brytyjskiego MetOffice jest prezentowana sklejka ciekawych zdjęć prezentujących obraz całego świata, w której można przybliżać widok na wybranych obszarach. Można w ten sposób obserwować np. proces powstawania układów niskiego ciśnienia nad północnym Atlantykiem, czyli zjawisk, które przynoszą nad Europę najbardziej zmienną pogodę.
Aby lepiej interpretować zdjęcia satelitarne oraz mapy opadów i burz, warto się nauczyć odczytywania map synoptycznych. Uproszczoną mapę synoptyczną z zaznaczonymi frontami atmosferycznymi znajdziesz na stronie głównej TVN Meteo. Bardziej szczegółowa mapa, przygotowana przez IMGW, jest dostępna pod linkiem www.meteo.org.pl/europa.
Specjalistyczne mapy, pokazujące rozkłady poszczególnych elementów pogody na różnych wysokościach n.p.m., znajdują się na stronie Meteo.org.pl. Linki do innych źródeł informacji tego typu odszukasz na stronie Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zaawansowane prognozy pogody
Prognozę dokładniejszą od tej, którą pokazuje przeciętny portal, sprawdzisz w serwisie Meteo. Jest ona generowana na podstawie obliczeń modeli pogodowych prowadzonych w centrum superkomputerowym Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety ta prognoza jest dostępna w zależności od modelu na maksymalnie 84 godziny.
Prognozę długoterminową, na 16 dni, poznasz na stronie TVN Meteo, gdzie oprócz stale aktualizowanej długoterminowej prognozy numerycznej pojawiają się co tydzień długoterminowe prognozy sporządzone przez synoptyka.
Na stronie Sat24 animowane mapy pokazują, jak będzie się zmieniała temperatura powietrza, gdzie pojawią się opady, jakie będą układy niskiego i wysokiego ciśnienia i związane z nimi natężenie wiatru.
Wybierając się za granicę, warto poznać informacje o pogodzie typowej dla danego miejsca na przestrzeni 12 miesięcy. Są one dostępne m.in. w WeatherOnline – należy wyświetlić prognozę pogody dla danego miejsca i kliknąć zakładkę Klimat z prawej strony.
W razie poważnych zagrożeń IMGW publikuje na stronie głównej serwisu Pogodynka ostrzeżenia pogodowe, a szczegółowe informacje prezentuje na mapie. Podczas pobytu za granicą ostrzeżenia ze wszystkich krajów UE znajdziesz na stronie Meteo Alarm.