Pokaż ruch na zdjęciu
W głównym oknie programu GIMP, zatytułowanym Edytor obrazów GIMP, kliknij kolejno: Plik, Otwórz jako warstwy. Następnie w oknie Otwarcie obrazu znajdź katalog, w którym zapisałeś pliki źródłowe do montażu. Zaznacz wszystkie pliki myszą i kliknij Otwórz.
GIMP wczyta pliki i ułoży je na warstwach w jednym projekcie. Zdjęcia są odczytywane w kolejności zrobienia, dlatego na samej górze stosu znajduje się warstwa z ostatnią fazą ruchu. Ze względów praktycznych lepiej pracować z odwrotną kolejnością: na górze pierwsza faza, dlatego kliknij: Warstwa, Stos, Odwróć kolejność warstw.
Teraz musisz uporządkować warstwy, żeby się nie pogubić w dalszej pracy. Znajdź paletę z warstwami, znajduje się w oknie Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie, i kliknij dwukrotnie warstwę na samej górze. Gdy pojawi się pole edycji, zmień jej nazwę na Faza 1 i potwierdź klawiszem [Enter]. Dalszym warstwom nadaj nazwę z kolejnymi numerami porządkowymi.
Jeśli robiłeś fotografię z ręki, musisz dopasować położenie tła. Prześledź, jak się ono zmienia, włączając i wyłączając widoczność warstw za pomocą ikony z symbolem oka na panelu Warstwy. W przypadku przykładowego montażu ważne jest to, by pierwszy plan, w szczególności strumień, był w tym samym położeniu na wszystkich warstwach.
Dopasujemy tło do zdjęcia na warstwie Faza 2. Używając ikony z symbolem oka, wyłącz wszystkie warstwy poza wspomnianą. Następnie włącz warstwę Faza 1, zaznacz ją myszą, a następnie uczyń ją częściowo przezroczystą, zmniejszając wartość opcji Krycie do ok. 50 proc. Na obrazie będzie widać 2 fazy ruchu i różnice w tle.
Teraz z palety Przybornik wybierz narzędzie Przesunięcie i kliknij warstwę Faza 1. Następnie za pomocą klawiszy kierunkowych ustaw ją, by najważniejsze elementy nakładały się na siebie. Jeśli będziesz dostrajał położenie niżej leżącej warstwy do położonej wyżej, przeciągnij ją na chwilę powyżej wzoru, a po dopasowaniu przesuń warstwę z powrotem na właściwe miejsce.
Jeśli przechyliłeś aparat przy jednym ze zdjęć, możesz wyrównać horyzont za pomocą narzędzia Obrót. Często przydaje się też możliwość rozciągnięcia kadru za pomocą narzędzia Skalowanie. Inne błędy wyeliminujesz, korzystając z opcji Zmiana perspektywy. Wszystkie narzędzia są na palecie Przybornik.
Operację dopasowywania położenia przeprowadź dla wszystkich kadrów w projekcie.