Elektroniczny portfel MyWallet w T-Mobile
Aby skorzystać z płatności zbliżeniowych w T-Mobile, potrzebujesz telefonu z obsługą NFC, specjalnej karty SIM aktywującej usługę płatności przez NFC, aplikacji MyWallet i abonamentu w T-Mobile. Podczas płacenia potrzebne jest połączenie internetowe.
Usługę płatności można aktywować przez SMS, stronę WWW lub biuro obsługi. Po aktywacji przyjdzie do telefonu SMS z linkiem do pobrania aplikacji. Po jej zainstalowaniu można podpiąć do aplikacji karty kredytowe zgodne z usługą MyWallet. Są to wyłącznie karty debetowe i kredytowe MasterCard przeznaczone do płatności przez komórkę. W chwili pisana artykułu oferowały je: mBank, Getin Bank, Raiffeisen Polbank oraz Noble Bank. Po dopełnieniu formalności, do czego wymagany jest kontakt z bankiem, wirtualna karta kredytowa jest przesyłana przez internet i zapisywana w aplikacji MyWallet. W aplikacji można zapisać wiele kart i wybierać je podczas płatności. Jest także opcja ustawienia domyślnej karty.
Sama płatność jest prosta. Przed kasą należy uruchomić aplikację, wybrać kartę, z której chce się zapłacić, i zbliżyć telefon do czytnika kart zbliżeniowych. Jeśli wybrana jest domyślna karta i aktywowana opcja szybkich płatności w aplikacji MyWallet, nie trzeba nawet wchodzić do aplikacji, bo cały czas działa w tle. Wystarczy zbliżyć telefon przy kasie, nawet w czasie rozmowy głosowej. Oczywiście, by płatność telefonem się udała, cały czas musi być aktywny moduł komunikacji NFC. Terminal musi obsługiwać płatności zbliżeniowe w MasterCard PayPass, które według informacji firmy wspiera już ⅓ terminali w Polsce.
Płatności zbliżeniowe za pomocą NFC są zabezpieczone podobnie jak zwykła plastikowa karta. Przy płatnościach powyżej 50 zł trzeba podać kod PIN. Sama aplikacja MyWallet może być zabezpieczona dodatkowym kodem PIN lub hasłem. Rezygnując z funkcji szybkich płatności, można ją skonfigurować tak, by aktywować płatność zbliżeniową PIN-em dopiero w kolejce do kasy.
PLUSY:
- Można korzystać z wielu kart płatniczych
- Można wybrać bank, z którego karty chce się korzystać
MINUSY:
- Dość złożona konfiguracja, wymaga dodawania kart i wysyłania kodów aktywacyjnych SMS-ami
- Uruchomienie usługi wymaga wizyty u operatora, który wydaje kartę SIM, i w banku, który dostarcza kartę płatniczą i obsługuje powiązane z nią konto.