A A A

Profesjonalnie i naukowo

PC Format 9/2007
Najnowszy Word 2007 to wszechstronne narzędzie do tworzenia dowolnych publikacji, zarówno elektronicznych, jak i drukowanych. Poznaj i wykorzystaj możliwości tego edytora tekstu, które automatyzują uciążliwe etapy tworzenia długich dokumentów, np. prac dyplomowych.

Generowanie spisu treści przygotowywanej pracy

Automatyka generowanego przez Worda 2007 spisu treści opiera się na jednym istotnym założeniu – że podczas opracowywania dokumentu umiejętnie stosowałeś style tekstu. Dlatego też przewodnik przedstawiający metodę generowania automatycznego spisu treści zaczniemy właśnie od odpowiedniego nadawania stylów elementom dokumentu. Przy czym zakładamy, że treść dokumentu, dla którego chcesz wygenerować automatyczny spis treści, masz już zapisaną w postaci dokumentu Worda.


Uruchom Worda 2007 i wczytaj dokument, dla którego chcesz wygenerować automatyczny spis treści.


Jeżeli wcześniej wstawiłeś do dokumentu stronę tytułową, ustaw kursor na początku pierwszego wiersza właściwego tekstu (czyli na początku pierwszej strony za stroną tytułową). Następnie uaktywnij wstążkę Odwołania, rozwiń listę Spis treści i wybierz jeden z wbudowanych, predefiniowanych spisów. W naszym przykładzie proponujemy spis Tabela automatyczna 2. Kliknij go.


Jeżeli na ekranie zobaczysz okno z komunikatem Microsoft Office Word oznacza to, że nie określiłeś stylu w tekście, na podstawie którego edytor ma wygenerować spis treści. W takim przypadku jedynym rezultatem procesu generowania spisu treści będzie wstawione zdanie Nie znaleziono żadnych pozycji spisu treści. Bez paniki. Nie usuwaj tego wpisu, pozostaw kursor w miejscu, gdzie powinien się znajdować po próbie wstawienia spisu (czyli przed pierwszym wyrazem tekstu). Jeżeli jednak wcześniej przyporządkowałeś style akapitowe edytowanemu dokumentowi, a w szczególności zastosowałeś style nagłówkowe (nagłówek 1, nagłówek 2 itd.), to spis zostanie wygenerowany. W takim wypadku przejdź od razu do punktu 9.


Wstaw znak podziału strony, dzięki czemu spis treści będzie się znajdował na odrębnej stronie. Kliknij wstążkę Wstawianie, a następnie kliknij Wstaw podział strony.


Czas na przyporządkowanie określonym fragmentom pracy (tytułom części, rozdziałów i innych elementów) odpowiednich stylów. Automatyczny spis treści w Wordzie 2007 bazuje na stylach nagłówkowych. Po kliknięciu wstążki Narzędzia główne rozwiń po prawej stronie listę dostępnych stylów (tak naprawdę jest ich znacznie więcej, niż widać na rozwiniętej liście, ale zakładamy, że będziesz bazował właśnie na tym domyślnym zestawie stylów). Z pewnością zauważysz trzy style nagłówkowe – Nagłówek 1, Nagłówek 2 oraz Nagłówek 3.


Numeracja tych stylów nagłówkowych odpowiada poszczególnym poziomom spisu treści. Czyli najważniejsze składniki pracy (tytuły głównych części) powinny być oznaczone stylem Nagłówek 1, kolejne w hierarchii elementy (np. rozdziały) – stylem Nagłówek 2, a podrozdziały – stylem Nagłówek 3. Jeżeli potrzebujesz więcej poziomów spisu (kolejne style nagłówkowe), nie musisz samodzielnie tworzyć dodatkowych stylów nagłówka. Wystarczy, że choć raz zastosujesz styl Nagłówek 3, a Word automatycznie doda do listy stylów kolejny – Nagłówek 4.


Jak przyporządkować styl wybranemu akapitowi? Wystarczy umieścić w danym akapicie kursor, i wybrać z listy stylów odpowiedni styl i kliknąć go lewym przyciskiem myszki.


Gdy już nadasz style poszczególnym elementom pracy, wróć na stronę, gdzie umieściłeś – jeszcze pusty – spis treści, i kliknij napis Spis treści (w dokumencie) lewym klawiszem myszy. Napis zostanie przesłonięty czymś w rodzaju wyskakującego menu. Wybierz z niego Aktualizuj spis.


Zobaczysz wstawiony w dokument spis treści. Z pewnością zauważysz, że jego poszczególne poziomy są wyróżnione odpowiednimi wcięciami akapitowymi. Uwaga! Jeżeli będziesz chciał wprowadzić modyfikacje do spisu treści, nie zmieniaj go ręcznie, lecz popraw najpierw błędy w samym tekście, a dopiero potem wykonaj aktualizację spisu treści. Wszelkie zmiany numeracji stron czy nazw poszczególnych rozdziałów będą automatycznie uwzględnione.


Na koniec jeszcze jedna wskazówka. Automatyczny spis treści jest wstawiany w dokumencie w tym miejscu, w którym przed wstawieniem znajdował się kursor. W naszym przykładzie założyliśmy wstawienie spisu na początku dokumentu, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by umieścić spis treści na końcu tworzonej publikacji. Jeśli zdecydujesz się umieścić spis treści na końcu swojej pracy, zatrzymaj kursor na końcu dokumentu i postępuj według opisanych wcześniej wskazówek.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto