Moim zdaniem
|
- Sebastian Stolarczyk
redaktor działu Hardware
Notebook jest mniejszy od komputera stacjonarnego, dlatego kluczową rolę podczas korzystania z niego odgrywa ergonomia i komfort pracy na niewielkiej klawiaturze i z urządzeniem wskazującym. Te elementy oraz czas pracy na akumulatorze to dla mnie najważniejsze cechy komputera przenośnego. Czasami warto się zdecydować na mniej wydajną konfigurację, ale zapewniającą wygodniejsze użytkowanie. Warto ponadto wybierać notebooki z 2 GB pamięci (w przypadku Visty), bo zapewniają płynniejszą pracę. Jeżeli notebook ma ci służyć do rozrywki, koniecznie wybierz model z osobnym układem graficznym: Nvidia GeForce lub ATI Radeon.
|
W artykule znajdziesz:
W artykule znajdziesz:
Informacje, na jakie podzespoły zwrócić uwagę podczas zakupu
Cechy dobrego komputera przenośnego
Wyniki testu 16 modeli w dwóch kategoriach cenowych
Komputer przenośny został zaprojektowany dla użytkowników, którzy chcą pracować poza domem lub po prostu nie lubią spędzać całych dni, siedząc przy biurku. Należy jednak pamiętać, że atuty takiego komputera są okupione pewnymi niedogodnościami, z czego najpoważniejszą jest niższa wydajność i ograniczone możliwości rozbudowy laptopa w porównaniu z kupionym za tę samą kwotę komputerem stacjonarnym. Niemniej jednak notebook jest zdecydowanie bardziej uniwersalnym typem komputera niż desktop, ponieważ można z niego korzystać niemal w dowolnym miejscu, nie potrzebuje także żadnych elementów dodatkowych, jak np. monitor.
Procesor i pamięć
Standardem są procesory dwu-rdzeniowe, dzięki którym niemal każdy procesor (Intel Pentium Dual-Core, Core 2 Duo, AMD Turion 64 X2) zapewni wydajność wystarczającą do większości zadań. Nawet najwolniejsze procesory (o częstotliwości 1,5–1,6 GHz) mają moc obliczeniową niezbędną do korzystania z aplikacji biurowych, rozrywki i odtwarzania filmów w nowoczesnych formatach HD. Wolniejszy procesor może się okazać wręcz zaletą, gdyż w codziennej pracy nie odczujemy różnicy między zegarem 1,6 a 2,2 GHz, za to ten pierwszy będzie działał dłużej na baterii.
Cechy dobrego notebooka
|
- WYGODNE KORZYSTANIE
Od klawiatury i urządzenia wskazującego w głównej mierzy zależy komfort pracy z komputerem. Klawiatura powinna mieć przejrzysty, standardowy rozkład klawiszy, a gładzik musi działać precyzyjnie i płynnie. Dobrze, jeśli ma dużą powierzchnię.
- CZYTELNY EKRAN
Matryca LCD to element notebooka, którego się nie wymienia, dlatego najlepiej się zdecydować na ekran o przekątnej 15,4” z panoramiczną rozdzielczością 1280x800 – zagwarantuje to najlepszy komfort w każdych zastosowaniach.
- WYDAJNOŚĆ
Obecne procesory zapewniają moc obliczeniową wystarczającą do niemal wszystkich zadań. Uwagę powinniśmy przywiązywać do pamięci RAM: musi to być przynajmniej 1 GB, a w przypadku systemu Windows Vista – 2 GB.
- KOMUNIKACJA
Podstawowy zestaw portów komunikacyjnych to: minimum 3–4 porty USB, interfejs Ethernet (najlepiej gigabitowy) i Wi-Fi (najlepiej w standardzie 802.11n). Opcjonalnym wyposażeniem jest gniazdo eSATA, FireWire i wbudowany moduł Bluetooth.
|
Bardzo istotna jest pojemność pamięci operacyjnej. W przypadku komputerów z Windows XP do poprawnego działania wystarcza 512 MB pamięci, a do poważniejszych zastosowań – 1 GB. Jeżeli jednak notebook jest sprzedawany z Windows Vista, zadbajmy, aby miał 2 GB pamięci. Nowy system Microsoftu już po starcie zajmuje w pamięci ok. 800 MB, więc w przypadku komputerów z 1 GB praca będzie mało komfortowa.
Ekran i grafika
Jeżeli laptop ma służyć do ogólnych zastosowań (internetu, filmów, pracy, nieobciążających gier), to najlepiej zdecydować się na model z matrycą o przekątnej 15,4” i rozdzielczości 1280x800 pikseli. To obecnie optymalna rozdzielczość, choć w wypadku notebooków wykorzystywanych głównie jako komputery przenośne taki ekran będzie zdecydowanie za duży, a notebooków mających zastępować stacje robocze – zdecydowanie za mały.
Większość laptopów ma tzw. ekrany glare, czyli błyszczące. Daje to wrażenie lepszego kontrastu kolorów, ale powoduje odbijanie się otoczenia w ekranie. Jeżeli głównym przeznaczeniem komputera nie będzie rozrywka, wybierz notebook z powłoką matową.
Karta graficzna odgrywa mniejszą rolę. W przypadku notebooków do zastosowań biznesowych, przeglądania internetu i filmów wystarczający będzie laptop ze zintegrowanym kontrolerem graficznym, np. Intel GMA X3100 – taka grafika pobiera stosunkowo mało prądu. Jeżeli notebook ma jednak służyć do grania, dobrze jest kupić model z kartą Radeon HD 2400/2600 lub GeForce 8400/8600. Pamiętaj jednak, że będzie on i tak za słaby do obciążających gier.
Magazynowanie danych
Komputery przenośne mają dyski o mniejszej pojemności niż stacjonarne. Jeżeli na dysku zamierzasz magazynować filmy, zwróć uwagę, by miał pojemność 200–250 GB. Powinien mieć też prędkość obrotową 5400 obr./minutę, a jeszcze lepiej 7200 obr./minutę.
Z komputerów zniknęły już stacje dyskietek, a w ich miejsce pojawiły się czytniki kart pamięci Secure Digital, MMC i Memory Stick. Warto dopilnować, aby w notebooku znalazł się taki czytnik, zwłaszcza jeśli masz aparat cyfrowy. Praktycznie każdy laptop ma obecnie nagrywarkę DVD – tylko najlżejsze (a przy okazji bardzo drogie modele) są jej pozbawione.