A A A

Przyjaciel robot

PC Format 08/2012
Mówiąc o sztucznej inteligencji, najczęściej wyobrażamy sobie maszynę, która będzie myślała tak jak my. Rozwój nowych technologii może doprowadzić do tego, że nastąpi to szybciej, niż nam się wydaje. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Za twórcę współczesnej koncepcji sztucznej inteligencji (SI) jest uznawany profesor John McCarthy. Po raz pierwszy użył on terminu „sztuczna inteligencja” w jednej ze swoich prac w roku 1955. Kiedy w 1958 roku powstał pierwszy układ scalony, rozwój elektroniki i zaawansowanych technologii zaczął nabierać tempa. Niestety, w połowie lat 80., zamiast zbudować gotową SI, naukowcy doszli do wniosku, który nazwano paradoksem Moraveca.

Szachista słabo widzący

Hans Moravec, jeden z naukowców badających zagadnienia związane z robotyką i SI, napisał: „Stosunkowo łatwo sprawić, żeby komputery przejawiały umiejętności dorosłego człowieka w testach na inteligencję albo grze w warcaby, ale jest trudne, albo wręcz niemożliwe, zaprogramowanie im umiejętności rocznego dziecka w percepcji i mobilności”.

Słowa te są do dziś aktualne. Ponad 16 lat temu, dokładnie 10 lutego 1996 roku, maszyna pokonała najlepszego z ludzi w partii szachów. Mimo tego do dziś maszyny wciąż mają problem z tak prostym dla nas zadaniem, jak rozpoznawanie twarzy w kiepskim świetle czy głosu na dworcu kolejowym.

Rozmowa z maszyną

Z komputerem można oczywiście porozmawiać. Bez wydawania skomplikowanych poleceń. Interpretacja języka w formie tekstowej jest znacznie prostsza od zrozumienia przez maszynę dźwięków tworzonych przez nasz aparat mowy. Powstało mnóstwo projektów mających na celu stworzenie programu, z którym rozmowa ma przebiegać tak, jak rozmowa z człowiekiem.

Jednym z najpopularniejszych tego typu rozwiązań jest ALICE (Artificial Linguistic Internet Computer Entity). Wystarczy, że włączysz dowolną przeglądarkę i przejdziesz pod adres www.alicebot.org. Na witrynie projektu możesz się wdać w długie dysputy (w języku angielskim) z maszyną.

Automaty rozmawiające w języku naturalnym, tzw. chatterboty lub chat boty, są często składnikami stron WWW, na których niestrudzenie prezentują ofertę danej firmy i odpowiadają na pytania internautów (kilka adresów stron z chatterbotami znajdziesz w ramce „Rozmowy z maszyną”).

Ciekawym projektem jest również polski program Snikers 4.0  www.snikers.pl, czyli instalowany na komputerze chatterbot, który możesz ustawić np., by odpowiadał twoim znajomym przez GG.

Osobisty asystent

Pisząc o maszynach zdolnych do rozumienia mowy, nie możemy pominąć Siri. Ten opracowany przez Apple „rozmawiający” z użytkownikiem smartfonu asystent rozpoznaje mowę, wnioskuje i udziela odpowiedzi. Jednak inteligencji w telefonie nie ma. Sam iPhone 4S nie rozumie nawet pytań. Jedyne, co robi, to przesyła dane do serwerów. Cała „logika” procesu rozmowy z Siri odbywa się w wielkich centrach obliczeniowych, niewidocznych dla użytkownika. Bez internetu Siri nawet się nie uruchomi, a w wielu miejscach (niestety także w Polsce) użyteczność tego rozwiązania jest bardzo mała – elektroniczny asystent co najwyżej automatycznie wybierze numer telefonu do znajomego lub odtworzy konkretną piosenkę z pamięci telefonu. Do faktycznej inteligencji wbudowanej w smartfon jeszcze sporo brakuje.

Zwycięzca teleturnieju

Zdolności wnioskowania i analizowania przekazywanych treści nie sposób natomiast odmówić zbudowanemu przez koncern IBM komputerowi Watson. Maszyna stała się słynna po tym, jak zwyciężyła w popularnym teleturnieju „Jeopardy!”, polegającym na układaniu pytań do znanych odpowiedzi.

Cały program jest prowadzony w języku naturalnym. Komputer musiał zatem nie tylko poprawnie przetworzyć mowę, ale również wyartykułować poprawne odpowiedzi, zrobić to szybciej niż ludzie, i na dodatek samodzielnie dokonywać wyboru kolejnych kategorii tematycznych. Zmagania ludzi z Watsonem obejrzysz pod adresem http://pcformat.pl/u/325.


Tagi: nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto