Watson w leczeniu raka
Oczywiście Watson nie powstał po to, by wygrywać teleturnieje. Superkomputer IBM może uczyć się przewidywać konsekwencje poszczególnych czynów znacznie lepiej niż ludzie. Dlatego najefektywniej można wykorzystać go tam, gdzie niezbędne jest wielowątkowe i nieszablonowe myślenie, powiązane z obliczaniem prawdopodobieństwa zaistnienia danego zdarzenia. Już teraz Watson pomaga lekarzom z medycznego ośrodka badawczego Cedars-Sinai w Los Angeles. Specjaliści wykorzystują jego potencjał do analizy ogromnej liczby danych na temat pacjentów chorych na raka. Na tej podstawie Watson sugeruje sposoby leczenia – zarówno chirurgiczne, jak i farmakologiczne.
Inteligentny służący
Zespół profesora Osamu Hasegawa z Instytutu Technologii w Tokio opracował robota Hiro, wyposażonego we własną sieć neuronową (SOINN – Self-Organizing Incremental Neural Network). Robot potrafi obserwować najbliższe otoczenie i automatycznie dostosowywać się do jego zmiennych warunków. Postawione przed nim zadania, np. nalanie wody z butelki do stojącego przed nim kubka, zrealizuje, pod warunkiem że wie, jak je wykonać. Jeżeli maszyna nie ma takiej wiedzy, będzie mogła ją zdobyć z dostępnego źródła, np. z internetu czy od innego robota wyposażonego w SOINN, który wykonał już wcześniej podobne zadanie. Oznacza to, że Hiro może się uczyć zarówno z ogólnodostępnych baz wiedzy, jak i od „kolegów po fachu”.
Czip naśladujący mózg
Opisane rozwiązania opierają się na symulacji zachowań i sposobu myślenia człowieka. Istnieje również alternatywna droga – odwzorowanie pracy naszego mózgu. W tym celu naukowcy stworzyli tzw. Cognitive Computing Chip. Od strony technicznej chip niczym się nie wyróżnia, zawiera znane elementy, takie jak tranzystory, komórki pamięci itp. W porównaniu z mocami obliczeniowymi współczesnych procesorów jest również „słaby”, ale jego potencjał tkwi nie w technologii, a w architekturze. Elementy przetwarzające pełnią w nim rolę neuronów, natomiast komórki pamięci odpowiadają synapsom, całość przetwarza informacje w taki sposób, jak ludzki mózg.
Sama zmiana architektury i sposobu przetwarzania powoduje, że urządzenia zbudowane z wykorzystaniem CCC będą znacznie lepiej sobie radziły z percepcją niż tradycyjne układy obliczeniowe. Potencjał nowego układu został doceniony przez DARPA – amerykańską Agencję Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych (Defence Advanced Research Project Agency), która przeznaczyła
21 mln dolarów na dalsze badania.
Dotychczasowe osiągnięcia rozbudziły nadzieje informatyków na stworzenie w pełni funkcjonalnej sztucznej inteligencji. Pozostaje tylko pytanie, jak wiele czasu dzieli nas od tej chwili?
Sztuczna inteligencja
Wielokrotnie była inspiracją, motywem przewodnim lub przynajmniej istotnym tłem wielu dzieł współczesnej kultury popularnej. Pamiętamy komputer HAL z „2001: Odysei kosmicznej”, dziecko robota ze Spielbergowskiego „A.I.”, złowrogiego Skyneta z „Terminatora” czy – żeby nie sięgać tylko do filmów – Wintermute’a z „Neuromancera” Williama Gibsona. W praktyce jednak artystyczne wizje niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.
Test człowieczeństwa
W 1950 roku Alan Turing, brytyjski matematyk, zaproponował prosty test, który miał decydować o tym, czy poddawana mu maszyna zostanie uznana za „myślącą.” W teście Turinga człowiek sędzia w naturalnym języku prowadzi rozmowę z „rozmówcami”, nie wiedząc przy tym, który z nich jest maszyną. Maszyna wygrywa, jeśli sędzia uzna ją za istotę ludzką. Zaliczenie wdrożonego w praktyce testu Turinga polega na uznaniu maszyny za prawdziwego człowieka przez odpowiednią liczbę rozmawiających z nią osób.
Dotychczas żaden komputer nie zaliczył testu Turinga. Najbliżej tego był program Cleverbot stworzony przez Rollo Carpentera w 1988 roku, który we wrześniu 2011 roku oszukał ponad 59,3 proc. rozmówców, myślących, że jest człowiekiem. Jednak do zaliczenia testu Turinga zabrakło mu 4 proc.
Rozmowy z maszyną
Kilka adresów witryn z chatterbotami. Pod ostatnim znajduje się chatterbot obsługujący również rozpoznawanie mowy.
www.alicebot.org
www.onlinetools.pl
http://ana.anabot.pl
www.snikers.pl
www.ecreation.pl/home
www.inguaris.pl/chatbot.html
http://wellbot.tk/