Sam rozpoznaj i napraw
Z gniazd pamięci wyjmij wszystkie dostępne moduły. W tym celu odciągnij na zewnątrz zatrzaski mocujące, po czym wyciągnij moduł pamięci.
Podłącz zasilanie do komputera i uruchom go. Jeśli usłyszysz komunikaty dźwiękowe oznaczające brak pamięci (patrz ramka „Sygnały płyty głównej”), możesz założyć, że źródłem problemów z uruchomieniem komputera są pamięci.
Wyłącz komputer, zamontuj tylko jeden moduł RAM.
Podłącz zasilanie i spróbuj uruchomić komputer. Jeśli działa, może jest uszkodzony inny moduł pamięci albo moduły w dużej liczbie nie zgadzają się wzajemnie.
Powtarzaj kroki 2-3 dla każdego modułu RAM, aż do wykrycia wadliwej pamięci. Jeśli wszystkie pamięci w pojedynkę działają poprawnie, sprawdzaj je w konfiguracji parami, a następnie trójkami itd., aż do wykrycia zestawienia, w którym komputer się nie uruchamia.
Po wykryciu uszkodzonego modułu (modułów) pamięci oddaj go do naprawy albo dokup nowe moduły, najlepiej dokładnie takie same jak cała reszta pamięci w twoim komputerze.
Wyłącz komputer. Odłącz od karty graficznej przewód monitora oraz ewentualnie wewnętrzne zasilanie grafiki.
Wyjmij kartę graficzną ze złącza graficznego. Jeśli po próbie włączenia komputer zareaguje pojawieniem się sygnałów związanych z brakiem grafiki (jak w ramce „Sygnały płyty głównej”) niewykluczone, że uszkodzeniu uległa karta graficzna. Aby to sprawdzić, pożycz inną kartę graficzną i zamontuj ją w swoim komputerze.
Jeśli komputer nie działa nawet na innej karcie, pozostaje przetestowanie sprawności działania procesora. Jedynym sposobem jest jego wymontowanie i sprawdzenie w innym komputerze. Pamiętaj, że nie możesz zamontować w swoim komputerze innego, sprawnego procesora, bo może on ulec uszkodzeniu.
Jeśli twój procesor zadziała w innym komputerze, możesz go wykluczyć jako źródło awarii.
Jeśli drogą eliminacji wykluczysz z listy uszkodzonych elementów zasilacz, grafikę i procesor, jedynym winowajcą pozostaje płyta główna. Jeśli jest na gwarancji, oddaj ją do serwisu. Jeśli jest już po gwarancji, z reguły najtańszym rozwiązaniem jest zakup nowej płyty głównej współpracującej z podzespołami twojego komputera. Niestety płytę główną opłaca się naprawiać tylko wtedy, jeśli jest to bardzo drogi model.