Sam rozpoznaj i napraw
Wejdź do BIOS-u komputera. Odszukaj funkcję HardWare Monitor. Na ekranie będziesz obserwował temperaturę procesora i płyty głównej.
Jeśli w stanie spoczynku dla procesora przekracza ona 60 stopni lub dla płyty 50 stopni, będzie to wskazywało na problemy z chłodzeniem.
Jeśli problemy ujawniają się już po uruchomieniu Windows, temperatury podzespołów komputera możesz zmierzyć po ich obciążeniu. Dotyczy to szczególnie procesora, karty graficznej i dysków twardych.
Do obciążenia procesora użyj programu Prime 95, a do monitorowania – jednego z programów z naszej płyty CD. Jeśli temperatura któregokolwiek z rdzeni procesora przekroczy 60 stopni Celsjusza, będzie to wskazywało na problemy z chłodzeniem, choć wyjątkiem są układy Pentium 4, które nagrzewają się do 80–90 stopni.
Jeśli podejrzewasz, że przyczyną kłopotów jest zbyt wysoka temperatura, wyłącz komputer i zdejmij z niego obudowę. Sprawdź, w jakim stanie jest zestaw chłodzący procesor. Jeśli jest mocno
zabrudzony,
będziesz musiał go odkurzyć oraz nasmarować (np. płynem WD-40).
Przy okazji usuń starą pastę termoprzewodzącą z procesora i radiatora i nałóż nową. Załóż radiator na procesor i uruchom komputer. Sprawdź też, czy wentylator prawidłowo się obraca. Jeśli się blokuje, być może konieczna jest wymiana wiatraka albo całego zestawu chłodzącego.
W dalszej kolejności, np. za pomocą Riva Tunera, sprawdź temperaturę karty graficznej.
Podczas obciążenia nie powinna przekraczać 80 stopni dla karty chłodzonej aktywnie lub 100 stopni dla karty chłodzonej pasywnie.
Jeśli temperatury grafiki są za wysokie, sprawdź stan czystości zestawu chłodzenia na karcie graficznej. Przyczyną może być też słaba cyrkulacja powietrza wewnątrz obudowy – w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie dodatkowego wentylatora usprawniającego obieg powietrza w obudowie.