Sieciowy pamiętnik
www.blox.pl
Jeden z młodszych, ale za to bardzo prężnych serwisów blogerskich. Serwis działa pod opieką portalu Gazeta.pl (Agora SA). Na stronie głównej mamy zawsze dostęp do wszystkich najnowszych wiadomości umieszczonych na blogach, w tym ranking tych najczęściej odwiedzanych. Ciekawostką i przydatną opcją jest tzw. syndykat, czyli wybór blogów autorów o ugruntowanej już pozycji, piszących od wielu miesięcy czy lat i mających stale aktualizowane wpisy. Jeżeli pragniesz dzielić się z innymi swoją pasją, to przy odrobinie wytrwałości (i ciekawych tekstach) możesz być jednym z nich. Szczególnie cenna funkcja, biorąc pod uwagę fakt, że polska blogosfera liczy już ok. 2 mln stron! Serwis Blox to także dobrze posegregowany katalog. Przydatne okazują się również opcje umożliwiające pisanie pamiętnika za pomocą SMS-ów lub MMS-ów. Możesz także tworzyć offline, a dopiero później publikować. Służy do tego oddzielna aplikacja Bloxer.
www.blog.pl
Ten serwis (w połączeniu z platformą Blog.Onet.pl należącą także do portalu Onet (ITI) to według oficjalnych statystyk największa społeczność blogerska w naszym kraju. Ponadto jest to jedna z najstarszych witryn tego typu. Na stronie głównej promowane są najważniejsze wpisy dnia, jest także dostęp do katalogu – niestety tylko w formie alfabetycznej. Masz jednak dodatkową możliwość wyszukiwania blogów za pomocą słów kluczowych. Ciekawostką jest tzw. off-corner, czyli jak piszą twórcy serwisu, „alternatywne blogowanie” – coś w założeniu odmiennego od blogów oficjalnych. Bezpośrednio ze strony blog.pl masz dostęp do ciekawego podserwisu „Debata”. Możesz dzięki niemu śledzić rozmowę i bieżące wpisy na poszczególny temat, a także zaproponować swój własny. W debatach bardzo często biorą udział eksperci i liderzy opinii.
www.bloog.pl
Społeczność blogerska jest ukierunkowana z jednej strony bardziej na młodego, nastoletniego użytkownika (estetyka serwisu), a z drugiej promująca na stronie głównej serwisu wiele blogów osób znanych, kojarzonych raczej ze starszym odbiorcą (blogują takie osoby, jak: Artur Andrus, Tomasz Raczek czy Magda Umer). Jest własnością portalu Wirtualna Polska, co jak można sądzić, jest powodem takiego dwoistego założenia marketingowego. Niezaprzeczalną zaletą platformy, szczególnie dla nowych blogerów, jest rozbudowane i atrakcyjne menu wyboru szablonów (masz ich do wyboru co najmniej kilkadziesiąt). Bloog.pl to także fotoblogi i audioblogi, czyli możliwość umieszczania zdjęć i plików dźwiękowych, jako relacji z codzienności.
www.photoblog.com
Blogowanie to także możliwość codziennego umieszczania swoich zdjęć i w ten sposób komentowania rzeczywistości. Jak głosi znana opinia, jedno zdjęcie może wystarczyć za nawet tysiąc słów. Serwis Photoblog.com jest jedną z największych tego rodzaju społeczności. Możesz na nim założyć swój własny dziennik fotograficzny, ale jednocześnie zobaczyć zdjęcia i prace innych fotoblogerów oraz usłyszeć ich opinie w komentarzach pod twoimi zdjęciami. Rejestracja w serwisie jest bardzo intuicyjna. Istnieje także możliwość wyboru języka, w tym polskiego.
www.moblog.net
Innym zagranicznym serwisem blogerskim wykorzystującym obraz jako podstawowe medium komunikacji jest moblog:UK. Ten brytyjski pomysł na blogowanie wykorzystuje fakt, że dziś większość osób ma telefon pozwalający na robienie zadowalającej jakości zdjęć. Za pomocą mobloga możesz je prawie natychmiast umieszczać w sieci na swojej stronie i tym samym informować na bieżąco o tym, co ciekawego właśnie widziałeś. Serwis jest prosty w swojej oprawie graficznej, ale biorąc pod uwagę, że zdjęcia z telefonów nie prezentują najwyższej jakości, nie musi to być jego wadą. Jak każdy typowy blog zawiera codzienny ranking najciekawszych zdjęć i możliwość ich przeszukiwania. Niestety, serwis jest dostępny tylko w angielskiej wersji językowej.