A A A

Skuteczna zapora

PC Format 8/2009
Dwukierunkowy firewall to obok programu antywirusowego konieczna aplikacja zainstalowana w komputerze podłączonym do globalnej sieci. Dzięki efektywnemu firewallowi możesz czuć się bezpiecznie.

Zapora sieciowa w Windows XP

System Windows XP ma własną wewnętrzną zaporę sieciową (od Service Pack 2 jest włączona domyślnie). Niestety, blokuje ona ruch tylko połączeń przychodzących. Jeżeli atak odbędzie się poprzez aplikację zainstalowaną w systemie, może się okazać nieskuteczna. Dlatego warto mieć zainstalowany dodatkowy program. Ashampoo FireWall podczas instalacji wyłącza zaporę sieciową Windows. Należy o tym pamiętać, ponieważ po odinstalowaniu programu nie zostanie ona włączona ponownie (trzeba to zrobić ręcznie). W Windows Vista wprowadzono już natomiast zaporę obustronną. W odróżnieniu od zapory z Windows potrafi ona sterować także ruchem wychodzącym.

Zapora sieciowa ma za zadanie chronić komputer przed atakami z zewnątrz sieci, także lokalnej. Takie nieautoryzowane próby dostępu mogą być podejmowane zarówno poprzez połączenia przychodzące, jak i wychodzące (np. zainfekowaną aplikację). Skuteczny firewall potrafi w taki sposób zarządzać ruchem, aby tylko odpowiednie pakiety przychodziły lub wychodziły z twojego peceta. Służy do tego kreator reguł, według których postępuje zainstalowana zapora w określonych przypadkach.

Firewall może być także wyposażony w monitor aplikacji, który po zaobserwowaniu w niej zmian lub podejrzanych działań zablokuje jej dostęp do internetu.

W artykule pokazujemy, jak korzystać z darmowej aplikacji Ashampoo FireWall. Dowiesz się, jak tworzyć reguły i skonfigurować program. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i ma polski interfejs.

Instalacja programu i rejestracja darmowego kodu

Ashampoo FireWall znajdziesz na płycie DVD dołączonej do czasopisma. Rozpoczniemy od instalacji programu (pokażemy także, jak zdobyć jego kod rejestracyjny). W początkowej fazie będziesz mógł również tworzyć reguły.


Uruchom instalator Ashampoo FireWall. W pierwszym oknie kliknij przycisk Next. Zaznacz pole I accept the agreement i ponownie kliknij Next. W ostatnim oknie aplikacja poinformuje o koniecznym restarcie komputera. Zapisz wszystkie dokumenty i zakończ czynności. Teraz kliknij  Finish.


Komputer zostanie uruchomiony ponownie. Zaraz po starcie systemu firewall może wyświetlać okno: Ashampoo Firewall - Próba połączenia. W oknie widzisz logo aplikacji, jej nazwę opera.exe oraz rodzaj połączenia. Jeżeli chcesz, aby ten program mógł się łączyć z internetem, kliknij przycisk Zezwól. W przeciwnym wypadku użyj Blokuj.


Jeśli nie chcesz, by program pytał ponownie przy każdej kolejnej próbie, możesz stworzyć regułę dla danej aplikacji. W tym celu zaznacz pole obok Utwórz regułę / Nie pytaj więcej i ponownie dokonaj wyboru przyciskiem Zezwól lub Blokuj.


Firewall zapamięta twoją decyzję i następnym razem sam podejmie stosowne czynności. Kroki 2 i 3 możesz powtarzać przy późniejszej pracy z programem, np. po zainstalowaniu nowej aplikacji czy w przypadku nowych komunikatów.


Po instalacji widzisz na ekranie także okno rejestracji programu. Bez niej aplikacja działa tylko 10 dni. Natomiast po przeprowadzeniu bezpłatnej rejestracji program stanie się całkowicie darmowy (do celów niekomercyjnych).


W oknie Ashampoo Firewall kliknij przycisk Pobierz darmowy kod. Potrzebne jest połączenie z internetem, ponieważ w domyślnej przeglądarce WWW wyświetli się strona z formularzem rejestracyjnym. Wpisz w nim swój adres e-mailowy i kliknij Send.


Odbierz pocztę. W treści wiadomości otrzymasz odnośnik. Kliknij go. Zostaniesz ponownie przekierowany na stronę producenta programu. Z listy Language wybierz English, a z listy Country wybierz POLAND. Kliknij OK, Send. Musisz jeszcze raz odebrać pocztę z kodem.


Skopiuj otrzymany kod. Przejdź do okna Ashampoo Firewall. Kliknij Wprowadź kod. W nowe pole wklej otrzymany ciąg znaków i kliknij przycisk Sprawdź kod. Jeżeli poprawnie wprowadziłeś kod, zobaczysz informację o zakończeniu rejestracji. Kliknij  OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto