8. Wiadomość dla znalazcy
Poprzednie porady dotyczyły skutecznego zabezpieczenia smartfona przed dostaniem się w niepowołane ręce oraz ochrony danych znajdujących się w pamięci urządzenia. Po zastosowaniu się do tych zasad urządzenie stanie się nieprzydatne w rękach złodzieja lub znalazcy. Jak więc poinformować osobę, która znalazła telefon, o możliwości zwrócenia sprzętu? Z pomocą ponownie przychodzą ustawienia główne telefonu.
Przejdź do ustawień smartfona i z listy zakładek wybierz Ekran blokowania, a następnie ikonę ustawień: Blokada ekranu.
W nowo otwartym oknie naciśnij opcję Wiadomość przy blokadzie i w polu tekstowym wpisz wiadomość.
Pamiętaj o zaznaczeniu opcji Pokaż tę informację na ekranie blokady znajdującej się powyżej okna tekstowego. Od teraz na zablokowanym ekranie smartfona będzie wyświetlana wprowadzona wiadomość.
9. Wykonaj kopię zapasową
Do utraty cennych danych może doprowadzić nie tylko kradzież, ale także awaria systemu smartfona. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto wykonać kopię zapasową plików telefonu i zapisać ją na internetowym koncie Google. W przypadku narażenia wrażliwych danych na uszkodzenie lub utratę zawsze będzie można je przywrócić. Aby wykonać kopię zapasową, znajdź w ustawieniach telefonu zakładkę Kopia i kasowanie danych (lub nazwaną inaczej) i naciśnij opcję: Utwórz kopię zapasową. W następnym oknie zmień tryb na Wł.. Powracając do menu , upewnij się, że funkcja: Autoprzywracanie jest włączona oraz dodaj konto, na którym zapisana będzie kopia, za pomocą przycisku Konto kopii zapasowej.