Jak postępować po kradzieży?
Pomimo zastosowania nawet szczególnych środków ostrożności nie da się w stu procentach uchronić telefonu przed kradzieżą i żadna z metod ochrony nie zastąpi ostrożności oraz zdrowego rozsądku. Jak więc postępować, gdy doszło już do przykrej sytuacji z kradzieżą? Podstawową zasadą jest zachowanie zimnej krwi i jak najszybsze działanie.
1. Zgłoś kradzież na policję
Zaraz po zablokowaniu karty SIM i zmianie haseł do usług internetowych należy poinformować odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji. Zgłoszenia na policję można dokonać w dowolnej komendzie w kraju, choć sprawą zajmą się policjanci z twojej najbliższej okolicy. Policja, podobnie jak operator sieci komórkowej, potwierdzi twoje dane oraz to, czy telefon należał do ciebie. Warto więc mieć przygotowany numer IMEI smartfona, opisać funkcjonariuszom kolor obudowy, znaki szczególne telefonu oraz okoliczności zdarzenia. O toku lub wynikach dochodzenia zostaniesz poinformowany w ciągu sześciu tygodni.
2. Zablokuj kartę SIM u operatora
Smartfon w rękach złodzieja to poważne zagrożenie dla twojego konta, dlatego jeśli doszło do przestępstwa, jak najszybciej udaj się do swojego operatora, aby zablokować możliwość dzwonienia z umieszczonej w urządzeniu karty SIM. Blokadę możesz także wprowadzić przez biuro obsługi klienta lub na stronie internetowej. Wiąże się to oczywiście z potwierdzeniem tożsamości, dlatego miej przy sobie dokumenty, a także informacjami o skradzionym smartfonie. Jeżeli korzystasz z bankowości mobilnej, jak najszybciej zawiadom też oddział banku, w którym masz konto.
3. Zmień hasła do kont internetowych
Smartfony to w dzisiejszych czasach nośniki olbrzymiej ilości informacji oraz wrażliwych danych. Pamięci telefonów przechowują zapisane hasła do serwisów społecznościowych i kont bankowych, prywatne zdjęcia, a także wiadomości. Znalezienie się tych informacji w rękach złodzieja stanowi zagrożenie dla twojego bezpieczeństwa. Zastosowanie porad z naszego artykułu powinno wystarczyć, aby skutecznie zabezpieczyć dostęp do smartfona, ale mimo wszystko warto jak najszybciej zmienić hasła do wybranych usług internetowych takich jak platformy społecznościowe czy konta bankowe.
4. Zlokalizuj skradziony telefon
W odnalezieniu skradzionej zguby nieoceniona okaże się technologia, która pomoże zlokalizować stracony smartfon i wskazać do niego drogę. Najpopularniejszy system mobilny, czyli Android, ma wbudowaną funkcję Znajdź telefon umożliwiającą ustalenie położenia urządzenia pod warunkiem spełnienia kilku kryteriów.
Aby poznać miejsce, w którym znajduje się skradziony smartfon, musi on mieć włączoną funkcję lokalizacji – uruchomisz ją, pociągając w dół górny pasek z godziną Pasek górny i uaktywniając ikonkę Lokalizacja. Oprócz tego telefon musi być połączony z kontem Google oraz mieć łączność z siecią.
Lokalizację smartfona poznasz na stronie http://pcformat.pl/u/3329 – zaloguj się na niej za pomocą konta Google i wybierz z listy urządzeń szukany telefon, a następnie kliknij odnośnik Znajdź. Usługa „Znajdź telefon” umożliwia także wykorzystanie innych funkcji zabezpieczających, np. blokady smartfona, oraz skontaktowanie się z operatorem sieci. Posiadacze telefonów z systemem iOS mogą skorzystać z podobnej technologii lokalizacyjnej o nazwie Znajdź mój iPhone.