Zalety niedrogich smartfonów
- Duży ekran
- Dobra jakość zdjęć
- Łączność LTE
- Obsługa dwóch kart SIM
- Nagrywanie w Full HD
Za 700–800 zł można obecnie kupić telefon wyższej klasy niż rok temu. Kupujący otrzymuje lepszy ekran, wydajniejsze podzespoły, więcej pamięci oraz bardziej dopracowany interfejs.
Wykonanie
Wybierając telefon, oceń, czy rozmieszczenie przycisków na obudowie i pod ekranem pozwala na ich łatwe używanie. Jeśli wylot głośnika znajduje się na tylnej ściance, sprawdź, czy został odpowiednio wyprofilowany, np. ma specjalną wypustkę, która umożliwia dźwiękowi rozchodzenie się bez przeszkód, gdy leży na płaskiej powierzchni.
Warto zwrócić uwagę na sposób montażu karty pamięci, możliwość wymiany akumulatora oraz rozmiar portu karty SIM. Jeśli twoja aktualna karta nie pasuje do nowego portu, możesz ją przyciąć lub wystąpić do operatora o wymianę. Nowinką, która powoli wchodzi do tańszych smartfonów, jest wodoszczelność.
Wyświetlacz
Małe smartfony przechodzą do historii i nawet w niedrogich urządzeniach dominują duże ekrany o przekątnej 5 cali. Optymalną rozdzielczością wyświetlacza o tej przekątnej jest HD lub Full HD. Przy mniejszej liczbie pikseli obraz będzie wyglądał na nieostry, a poszczególne punkty będą dostrzegalne gołym okiem. Inna ważna cecha ekranu to maksymalna i minimalna jasność – pierwsza ma wpływ na czytelność obrazu w mocnym świetle, np. w słoneczne dni. Jeśli z kolei jasności nie można wystarczająco obniżyć, to ekran będzie raził oczy w nocy. Zwróć też uwagę na kolorystykę. Zdecydowana większość ekranów w smartfonach generuje obraz o zimnych kolorach z dominacją niebieskiego, ale na szczęście rośnie grupa modeli, które pozwalają skorygować kolory w ustawieniach systemu operacyjnego.
Wydajność
Od smartfonów za mniej niż 1000 zł nie można wymagać w tej kwestii zbyt wiele. Jeśli zależy ci na korzystaniu z zaawansowanych gier, rozważ rezygnację z wyższej rozdzielczości ekranu na rzecz jakości HD. Szukaj smartfonów z procesorami o wysokim taktowaniu rdzeni, przynajmniej 1,6 GHz, oraz 2 GB pamięci RAM. Sprawdź, jaka jest pojemność pamięci flash, w której będziesz przechowywał aplikacje i pliki. Pamiętaj, że nominalna wartość nie odpowiada faktycznej przestrzeni dostępnej dla użytkownika.
4 GB w specyfikacji wyglądają nieźle, ale w praktyce dostępne dla ciebie będzie mniej niż
3 GB – resztę zajmie system i systemowe aplikacje.
W kategorii wydajności mieści się też skuteczność akumulatora, czyli czas pracy smartfona bez ładowania. Niestety poznasz ją dopiero po zakupie, bo sama pojemność ogniwa niewiele mówi o rzeczywistym czasie pracy. Oczywiście im jest wyższa, tym dłuższej pracy możesz oczekiwać.
Jeśli zamierzasz często korzystać z internetu mobilnego, rozejrzyj się za smartfonem pracującym w sieci LTE. Jest nie tylko szybsza, ale i mniej zawodna od starszych technologii 3G. Sposobem na korzystanie z darmowego internetu w smartfonie jest zakup modelu obsługującego dwie karty SIM. W jednym z portów umieść kartę usługi Aero2, a następnie za pomocą ustawień systemowych przekieruj na nią całą transmisję danych.