Integracja z Cortaną
Spartan jest ściśle zintegrowany z wirtualną asystentką Cortana, która, podobnie jak nowa przeglądarka, zadebiutuje latem wraz z Windows 10. Wirtualna asystentka cały czas analizuje treść przeglądanych stron WWW i dostarcza dodatkowych informacji, jeśli takie są potrzebne. W wersji testowej ta funkcjonalność nie jest jeszcze dostępna w naszym języku. Poza kilkoma miejscami w sieci Cortana nie wyświetla samorzutnie dodatkowych informacji, ale można je wywołać, zaznaczając np. nazwę hotelu czy restauracji i wybierając z menu kontekstowego polecenie Ask Cortana (Zapytaj Cortanę). Pojawi się wówczas boczny panel z usystematyzowanymi informacjami na temat miejsca. W miarę dopracowywania przeglądarki i algorytmów Cortany dopasowywane do preferencji użytkownika podpowiedzi powinny zacząć pojawiać się podczas przeglądania sieci.
Komentarze do stron WWW
Przeglądarka Spartan jest wyposażona w narzędzie do tworzenia adnotacji na stronach WWW. Można je dodawać nie tylko za pomocą klawiatury, ale także w trybie dotykowym, rysując palcem lub myszą na ekranie. Interesujące fragmenty można wycinać i zapisywać do pliku. Po opatrzeniu strony komentarzami można ją udostępnić znajomym poprzez wysłanie wycinka e-mailem lub opublikowanie go w serwisie społecznościowym (obecnie działa tylko udostępnianie zrzutów ekranowych). Wycięte fragmenty strony oraz notatki można zapisywać w aplikacji OneNote.
Tryb czytania
Spartan jest także bardziej przyjazny użytkownikom, którzy studiują w sieci długie teksty. Można wyświetlić je w specjalnym trybie czytania, w którym pojawia się sam tekst bez rozpraszających uwagę elementów takich jak reklamy, menu strony czy przyciski udostępniania. Styl wyświetlania treści można dopasować do własnych potrzeb. Dzięki temu udogodnieniu czytanie tekstów z internetu jest tak samo wygodne jak z używanie książki lub czytnika e-booków. Udogodnieniem jest lista rzeczy do przeczytania – możesz dodać do niej artykuły, z którymi będziesz chciał zapoznać się w późniejszym czasie. Jako że lista będzie synchronizowana pomiędzy urządzeniami korzystającymi z tego samego konta Microsoftu, będziesz mógł wrócić w wolnej chwili i przeczytać artykuł np. na ekranie smartfona.
Obsługa Flasha
Ciekawą nowością w Spartanie jest przyjazny dla użytkownika mechanizm wyłączania obsługi pluginu Flash. Ta funkcja będzie niezwykle przydatna dla użytkowników urządzeń hybrydowych, np. laptopów z odpinanym ekranem. Będą mogli korzystać z Flasha, gdy urządzenie jest podłączone do zasilania, i wyłączać go w celu oszczędzania energii podczas pracy w trybie mobilnym.
Zapowiadane funkcje
Spartan w przeciwieństwie do Internet Explorera będzie obsługiwał rozszerzenia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będą podobne do rozwiązania znanego z przeglądarki Google Chrome – oznacza to, że będzie można je tworzyć dużo łatwiej niż dodatki do Internet Explorera. Spośród zapowiadanych funkcji można wymienić też mechanizm synchronizacji danych przeglądarki, a także elementy, które w testowanej przez nas wersji były zamarkowane, np. menedżera pobierania czy historię oglądanych stron WWW.