Sprzedaj z głową
- dod - siedmiokrotne nadpisywanie danych (nadpisywanie zerami, jedynkami, losowymi znakami) metodą DoD 5220.22-M.
- dodshort - szybkie, trzykrotne nadpisywanie danych.
- ops2 - pełna nazwa metody to RCMP TSSIT OPS-II. To ośmiokrotne nadpisywanie danych.
- gutman - tzw. metoda Gutmanna. Bardzo długi czas wymazywania spowodowany 35-krotnym wymazywaniem danych.
- prng - metoda PRNG polegająca na nadpisywaniu losowymi wartościami.
- quick erase mode - szybkie, jednokrotne usuwanie danych.
Zazwyczaj zalecana jest metoda dod. Wybierz metodę, jaka ci odpowiada, zatwierdź zmiany klawiszem Enter i... cierpliwości. Im bardziej skomplikowany (liczący więcej przebiegów) proces wybierzesz i im pojemniejszy dysk, tym więcej czasu zajmie wymazywanie. Przy wielokrotnym nadpisywaniu bardzo pojemnych dysków (np. 5 TB) cały proces może trwać nawet kilka dni.
- Podczas usuwania pliku (np. przez wciśnięcie klawisza Delete) nie jest on fizycznie usuwany z nośnika, lecz tylko z tablicy alokacji. To dlatego usuwanie nawet dużej liczby plików trwa o wiele krócej niż ich zapisanie.
- Usunięcie pliku z tablicy alokacji sprawia, że przestaje on być widoczny dla użytkownika, a zajmowana przez niego przestrzeń jest uznawana w systemie za niewykorzystaną i dostępną do zapisu. Fizycznie plik znajduje się w dalszym ciągu na dysku – do momentu aż zostanie nadpisany przez inne dane.
- Po zwykłym usunięciu pliku dane są najczęściej łatwe do odzyskania za pomocą oprogramowania, które skanuje powierzchnię dysku i na podstawie znalezionych danych tworzy listę usuniętych wcześniej plików.
- Jeśli pliki zostaną nadpisane, powyższe działanie nie jest możliwe.
- Wiele systemów ma funkcję „szybkiego formatowania” i „pełnego formatowania”. Szybkie formatowanie jedynie czyści tablicę alokacji plików, natomiast pełne dodatkowo zapisuje całą powierzchnię dysku, nadpisując ją zerami, jedynkami lub wartościami losowymi.
Bezpieczne usuwanie danych to ich nadpisanie. Możesz skorzystać z programów takich jak DBAN, które nadpisują dane na jeden z wybranych sposobów, np. siedmiokrotne nadpisanie algorytmem DoD 5220.22-M. Taka metoda usuwania danych sprawia, że nie można ich później odzyskać.
- utworzyć kopie zapasowe wszystkich danych, na których ci zależy, w tym kontaktach z książki adresowej;
- usunąć nie tylko kartę SIM, ale też microSD;
- wylogować się ze wszystkich serwisów społecznościowych, aplikacji e-mail i innych, które wymagały loginu i hasła;
- odłączyć wszelkie urządzenia dodatkowe, np. smartwatcha, który komunikuje się ze smartfonem.