A A A

Start bez zakłóceń

PC Format 09/2011
Dzięki naszym poradom nie tylko uruchomisz uszkodzony system operacyjny, gdy Windows w ogóle nie startuje, ale także przyspieszysz jego start, gdy rozruch jest bardzo powolny. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

W indows potrafi zrobić użytkownikowi niemiłą niespodziankę, witając go czarnym ekranem z komunikatem o awarii. To bardzo stresująca sytuacja, ale absolutnie nie ma powodów do wpadania w panikę. Większość tego typu awarii jest związana z przypadkowym uszkodzeniem sektora rozruchowego i da się łatwo naprawić.

W naszym poradniku przedstawiamy sposoby radzenia sobie z takimi sytuacjami w dwóch najpopularniejszych systemach Windows – XP i Siódemce. 

Dodatkowo, w dalszej cześci poradnika znajdziesz informacje, co zrobić, gdy Windows uruchamia się zdecydowanie za długo. Prosta optymalizacja może znacząco skrócić ten czas.

Uszkodzony sektor MBR – nie można uruchomić systemu

Jeżeli po włączeniu komputera widzisz zamiast logo systemu czarny ekran, przyczyną może być  uszkodzenie sektora MBR (Master Boot Record; główny rekord rozruchowy) zawierającego informacje niezbędne do uruchomienia zainstalowanego na dysku systemu operacyjnego. Uszkodzenie takie może być spowodowane wieloma czynnikami.

MBR może zostać zamazany w wyniku nieostrożnych działań użytkownika z aplikacjami dokonującymi zmian na dysku. Inną przyczyną może być złośliwy kod, który zniszczy zawartość sektora MBR. Oprócz głównego rekordu rozruchowego uszkodzony może być również sektor rozruchowy, a w Windows 7 jeszcze dodatkowo Magazyn danych konfiguracji rozruchu (BCD – Boot Configuration Data).

Niezależnie od przyczyny powstałego błędu dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł naprawić informacje startowe w systemach Windows XP oraz Windows 7. 

Jak naprawić MBR w Windows XP


Do reperacji sektora MBR na komputerze z zainstalowanym systemem Windows XP będziesz potrzebował płyty instalacyjnej. Włóż ją do napędu optycznego i ponownie uruchom komputer.


Po restarcie powinieneś zobaczyć na ekranie napis: Press any key to boot from CD or DVD. (Uwaga! Jeżeli nie widzisz takiego napisu, to najprawdopodobniej musisz zmodyfikować kolejność urządzeń startowych w BIOS-ie komputera. Podpowiedź uzyskasz w ramce „Kolejność urządzeń startowych”.). Wciśnij zatem dowolny klawisz.



Po chwili na monitorze zobaczysz powitalny ekran. Masz do dyspozycji trzy możliwości: uruchomienie instalacji, uruchomienie Konsoli odzyskiwania oraz wyłączenie instalatora. Właściwy wybór to Konsola odzyskiwania. Wciśnij klawisz [R].


Konsola odzyskiwania wyświetli listę wykrytych instalacji systemu na danym komputerze. Jeżeli korzystałeś tylko z jednego systemu, to właśnie on powinien być jedyną pozycją widoczną na liście C:\WINDOWS. Wciśnij klawisz z cyfrą widoczną przy właściwej pozycji (najprawdopodobniej jest to klawisz [1] i zatwierdź wpis klawiszem [Enter].



Konsola zażąda od ciebie wprowadzenia hasła administratora. Jeżeli hasło było puste (brak hasła), wciśnij po prostu [Enter]. W przeciwnym przypadku wprowadź odpowiednie hasło i wciśnij [Enter].


W kolejnej linii zobaczysz znak zachęty wraz ze ścieżką dostępu do katalogu systemowego – najczęściej. Teraz musisz wybrać właściwy dysk i partycję zawierającą sektor MBR. Wpisz polecenie map i wciśnij [Enter].



Na ekranie zobaczysz listę wykrytych urządzeń pamięci masowej (dysków twardych, partycji, dyskietek, napędów optycznych itp.): Nas interesuje partycja oznaczona literką C:, bo to na niej znajduje się MBR. Obok literki powinieneś zobaczyć informacje, jaki system plików znajduje się na danej partycji (tu: NTFS), jaka jest pojemność partycji (w naszym przykładzie 25588MB) oraz – najważniejsze – jaki jest identyfikator dysku lub partycji (w naszym przykładzie:   \Device\Harddisk0\Partition1). Identyfikator jest potrzebny, bo będzie stanowił parametr dla polecenia naprawiającego sektor MBR.


Wprowadź teraz następujące polecenie: C:\WINDOWS\fixmbr \Device\Harddisk0, upewniając się, że jako parametr polecenia fixmbr podajesz właściwy, odczytany w poprzednim punkcie, identyfikator dysku (ściślej: jego fragment bez sekcji Partition), na którym znajduje się partycja oznaczona literą C:. Wciśnij [Enter].


Pojawi się komunikat ostrzegawczy informujący o nieprawidłowym głównym rekordzie rozruchowym, co nie powinno dziwić, bo przecież system się nie uruchamia. Na pytanie: Czy na pewno chcesz zapisać nowy rekord MBR? odpowiedz, wciskając klawisz [T] [Enter].


Wyświetli się komunikat o pomyślnym zakończeniu operacji. Nie pozostaje nic innego, jak wyjść z Konsoli odzyskiwania i dokonać restartu komputera celem sprawdzenia, czy zmiany przyniosły oczekiwany efekt. Wyjmij niepotrzebną już płytę instalacyjną z napędu optycznego i wpisz polecenie exit, co spowoduje zamknięcie konsoli i automatyczny restart komputera.

Naprawa sektora rozruchowego w Windows XP


Jeżeli podczas próby uruchomienia systemu widzisz komunikat Błąd ładowania systemu operacyjnego, bardzo możliwe, że przyczyną jest uszkodzony nie tyle MBR, ile sektor rozruchowy partycji systemowej. Wtedy również skorzystaj z Konsoli odzyskiwania. Po jej uruchomieniu z płyty instalacyjnej i zalogowaniu się do właściwej instalacji systemu (postępujesz identycznie jak w krokach od 1 do 5 poprzedniego warsztatu) wpisz polecenie fixboot i wciśnij klawisz [Enter].


Wyświetli się informacja o partycji docelowej (tej, na której zostaną wprowadzone zmiany) oraz pytanie, czy na pewno chcesz zapisać nowy sektor rozruchowy. Odpowiedz, wciskając klawisz [T] i [Enter].



Na ekranie pojawią się komunikaty potwierdzające poprawne wykonanie polecenia. Możesz już zakończyć pracę Konsoli odzyskiwania i ponownie uruchomić komputer.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto