A A A

Start bez zakłóceń

PC Format 09/2011
Dzięki naszym poradom nie tylko uruchomisz uszkodzony system operacyjny, gdy Windows w ogóle nie startuje, ale także przyspieszysz jego start, gdy rozruch jest bardzo powolny. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Szybsze uruchamianie systemu Windows

Start systemu możesz przyspieszyć bez inwestycji w sprzęt. Głównym czynnikiem wydłużającym uruchamianie się systemu Windows nie jest szybkość dysku twardego, czy ilość pamięci bądź moc obliczeniowa procesora, lecz liczba automatycznie uruchamianych podczas startu programów, a pośrednio także liczba zainstalowanych aplikacji.

Chcąc przyspieszyć uruchamianie Windows – zarówno XP, jak i Siódemki, zacznij przede wszystkim od ograniczenia liczby zainstalowanych aplikacji. Zakładamy, że potrafisz posługiwać się funkcją dodawania i usuwania programów wbudowaną w Windows XP i Windows 7. Przegląd zainstalowanych aplikacji i usunięcie tych niepotrzebnych może być żmudne, ale warto! Gdy już ograniczysz liczbę programów do niezbędnego minimum, możesz przejść do kolejnego etapu działań – wyłączania wybranych programów z procedury automatycznego startu razem z systemem. Pomoże ci w tym bezpłatny i znakomity program Autoruns (działający zarówno w Windows XP, jak i w Windows 7) oraz wskazówki z naszych warsztatów. Obsługa aplikacji Autoruns może wydać się nieco skomplikowana, ale z naszą pomocą z pewnością sobie poradzisz.


Programu Autoruns nie musisz instalować. Umieszczony na naszym CD pakiet instalacyjny to spakowane archiwum w formacie ZIP. Rozpakuj ten plik do dowolnie wybranego folderu w łatwo dostępnym miejscu (np. na pulpicie). Gdy to zrobisz, otwórz ten folder i uruchom program, klikając dwukrotnie ikonę: autoruns.


Podczas pierwszego uruchomienia programu wyświetli się okno dialogowe z tekstem licencji. Zatwierdź licencję, klikając  Agree.


Po chwili zobaczysz okno główne programu 1. Nie zrażaj się liczbą widocznych kart A. Na pierwszy rzut oka interfejs programu może wydawać się bardzo skomplikowany. Tak jednak nie jest. Standardowo aktywna jest karta Everything. Wyświetlana jest na niej lista różnego typu komponentów B (programów, usług, formantów ActiveX, kodeków itp.), które są uruchamiane i ładowane do pamięci razem z systemem Windows. Jeżeli korzystasz już dłuższy czas z komputera, z pewnością zdziwisz się, jak długa jest ta lista.


Nie wprowadzaj żadnych zmian na karcie Everything. Znacznie prościej ograniczyć liczbę elementów tylko do programów uruchamianych wraz z Windows podczas logowania się do systemu. Kliknij kartę  Logon.


Po aktywacji karty Logon zobaczysz podobną listę elementów, co na poprzednio oglądanej karcie, jednak tym razem liczba pozycji na liście będzie znacznie mniejsza. Tutaj wyświetlone są tylko programy, które są uruchamiane automatycznie razem z systemem Windows podczas logowania użytkownika do systemu. Po zaznaczeniu dowolnej pozycji na liście zobaczysz w dolnej części okna niewielki obszar, w którym wyświetlone są dodatkowe szczegóły na temat zaznaczonego elementu: nazwa pliku uruchomieniowego, nazwa własna, producent, rozmiar, czas powstania, wersja oraz ścieżka dostępu do pliku. Wszystkie te informacje pozwalają ocenić, z jakim programem masz do czynienia. Aby wyłączyć dany program z puli aplikacji automatycznie uruchamianych wraz z systemem, wystarczy, że odznaczysz pole wyboru widoczne na liście przy nazwie programu.


Jeżeli podczas próby odznaczenia pola wyboru pojawi się komunikat Autoruns Access Denied oznacza to, że dany program do zmiany swoich parametrów wymaga uprawnień administratorskich. Kliknij przycisk Run as Administrator. Program zostanie uruchomiony ponownie z uprawnieniami administratorskimi. Teraz ponownie uaktywnij kartę Logon i odznacz pole wyboru przy nazwie programu, np. Acer ePower.


Ważna informacja! Odznaczenie pola wyboru przy nazwie programu w oknie Autoruns nie oznacza, że program zostanie usunięty z systemu. Nie będzie jedynie uruchamiany automatycznie podczas startu Windows. W razie potrzeby będziesz mógł uruchomić program, korzystając ze skrótu umieszczonego w menu Start, a jeżeli takiego skrótu dla danego programu nie ma, to zawsze możesz go uruchomić, klikając dwukrotnie plik uruchomieniowy – jego lokalizację znajdziesz w polu informacyjnym opisanym w kroku 5.


Jeżeli stwierdzisz, że dany program jest jednak potrzebny bezpośrednio po starcie systemu, wystarczy, że ponownie uruchomisz Autoruns i zaznaczysz poprzednio odznaczone pole wyboru. Po wyłączeniu składników z puli programów uruchamianych na starcie z pewnością zauważysz, że system uruchamia się znacznie szybciej. Proponowana przez nas metoda może się wydać mało wyrafinowana, ale samodzielne wyłączenie niepotrzebnych składników jest znacznie efektywniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż korzystanie z automatycznych narzędzi optymalizacyjnych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto