Moim zdaniem
|
- Sebastian Stolarczyk
redaktor działu Hardware
Zestawy głośnikowe 2.1 to doskonały wybór dla osób, które komputera używają głównie do słuchania muzyki z utworów MP3 lub płyt kompaktowych. Okazuje się, że za dobrą jakość dźwięku nie trzeba płacić kilku tysięcy złotych, ponieważ nawet relatywnie tanie komputerowe głośniki stereofoniczne, wzbogacone o specjalny głośnik do przenoszenia tonów niskich, potrafią mile zaskoczyć. Często taki zestaw będzie grał lepiej niż głośniki w standardzie 5.1, które przy trochę wyższej cenie składają się z gorszych jakościowo elementów. Jeśli mamy już tradycyjny odtwarzacz DVD lub kino domowe, a do gier kupiliśmy słuchawki, to z powodzeniem możemy się zdecydować na jeden z przetestowanych zestawów – w zależności od oczekiwań względem jakości dźwięku.
|
W artykule znajdziemy:
- Informacje, jakie czynniki wpływają na jakość dźwięku
- Porady dla osób kupujących głośniki do komputera
- Podsumowanie testu 16 zestawów 2.1
- Opisy wszystkich przetestowanych modeli
Od kilku lat obserwujemy coraz większą ekspansję wielokanałowych zestawów głośnikowych 5.1, czy nawet 7.1. Jest to spowodowane stale spadającymi cenami, a także faktem, że komputer można w prosty sposób zamienić w namiastkę kina domowego, dzięki obecności multimedialnych podzespołów (napędu DVD, wielokanałowej karty dźwiękowej). Mimo tego na rynku w dalszym ciągu istnieje silna grupa zestawów głośnikowych typu 2.1, które są przeznaczone zasadniczo dla osób niepotrzebujących wielokanałowego dźwięku.
Są to użytkownicy, którzy nie wykorzystują komputera do oglądania filmów DVD (mają osobne zestawy kina domowego) bądź gracze komputerowi, którzy do rozrywki częściej wybierają dobrej klasy słuchawki, a kolumny służą im głównie do słuchania muzyki. Niejednokrotnie mniejszy zestaw głośnikowy jest także rozwiązaniem problemów z niewielką ilością miejsca w pokoju, gdzie po prostu nie sposób rozmieścić poprawnie zestawu 5.1.
Dobra jakość – tylko z subwooferem
Przed wybraniem odpowiednich głośników należy się zastanowić, do jakich zastosowań będą służyły. Największą popularnością cieszą się komputerowe głośniki w standardzie 2.1, czyli konstrukcje składające się z dwóch głośników satelitarnych i osobnego głośnika niskotonowego (ang. subwoofera). Większość tańszych zestawów kolumn stereofonicznych po prostu nie jest w stanie poprawnie oddać brzmienia najniższych tonów (porządny zestaw hi-fi 2.0 to koszt przynajmniej 800 złotych), dlatego dodatkowy głośnik niskotonowy wydaje się być najlepszym z możliwych rozwiązań.
Taki zestaw będzie brzmiał dobrze, a subwoofer nie zabierze dużo przestrzeni – można go ustawić praktycznie w dowolnym miejscu w pokoju, najlepiej pod biurkiem, przy ścianie. Tanie konstrukcje, bez specjalizowanego głośnika oddającego najniższe partie dźwięku, nadają się przeważnie wyłącznie do najprostszych zastosowań i nie spodziewajmy się po nich dźwięku dobrej jakości.
Moc zestawów
Przy wybieraniu głośników ważne jest zwrócenie uwagi na kilka dodatkowych aspektów – sama obecność subwoofera nie gwarantuje ładnego brzmienia zestawu. Przede wszystkim należy uważać, aby nie dać się zwieść informacjom producentów na temat mocy PMPO, które umieszczane są na większości głośników. Taka moc nijak się ma do rzeczywistych możliwości kolumn i w praktyce jest tylko mocą chwilową, której nie powinno się brać pod uwagę. Dużo ważniejszy jest parametr RMS, który daje rzeczywiste pojęcie na temat mocy całego zestawu. Nie zdziwmy się zatem, gdy głośniki o mocy PMPO 2000 watów będą mieć zaledwie 20 W mocy skutecznej.
Sposób podłączenia
Wielokanałowe głośniki trzeba właściwie rozstawić, by uzyskać dobre wrażenia akustyczne. Rozmieszczenie w pokoju zestawów głośnikowych 2.1 nie jest trudne. Warto jedynie pamiętać, że z powodu stosunkowo niewielkiej mocy takie głośniki nadają się jedynie do nagłaśniania małych pomieszczeń. Nie ustawiaj głośników blisko ściany (co najmniej 20 cm od niej), a jeśli to możliwe – ustaw głośniki satelitarne na wysokości uszu. Ponadto, z powodu istnienia tylko dwóch kolumn nawet modele o krótkich kablach połączeniowych wystarczą do właściwego rozstawienia zestawu na biurku. Dla wygody użytkowania najistotniejsza jest natomiast długość kabla subwoofera, który najczęściej jest bezpośrednio połączony z przewodowym pilotem. Ważne, by właśnie ten przewód był jak najdłuższy, co pozwoli na regulację siły głosu nawet w znacznej odległości od miejsca pracy.
Wygoda użytkowania
Oprócz odpowiednio długich kabli ważny jest również sposób sterowania zestawem głośnikowym. Niestety, prawie żaden przetestowany zestaw nie ma pilota. Mechanizm sterowania stopniem głośności i głośnością tonów niskich jest najczęściej umieszczony na głośniku niskotonowym. Nie jest to najlepsze, bo trzeba sięgać pod biurko, by szybko ustawić dźwięk. Lepiej sprawdzają się potencjometry pozostające w zasięgu ręki, na przykład na jednym z głośników satelitarnych.
Najwygodniejszy jest pilot bezprzewodowy (tylko w jednym z 16 przetestowanych zestawów) lub przewodowy albo dodatkowy panel sterujący – zależnie od preferencji użytkowników (niektóre osoby wolą osobny panel niż pilot z kablem).