Cechy dobrych głośników
|
- JAKOŚĆ DŹWIĘKU
Moc zestawu nie powinna mieć decydującego znaczenia przy wyborze głosników. Brzmienie zestawu jest najważniejszym czynnikiem decydującym o jakości głośników. Dźwięk powinien być czysty, bez wyraźnie dominujących partii pasma (tonów niskich, średnich lub wysokich). Basy powinny brzmieć potężnie, ale przyjemnie, nie powinny również dominować głośniki satelitarne.
- DOBRY SUBWOOFER
Głośnik niskotonowy powinien prawidłowo przenosić jak najniższe zakresy częstotliwości, by jego brzmienie miało odpowiednią głębię, a wydobywający się z głośnika dźwięk nie powinien zagłuszać pozostałych tonów.
- WYGODNE STEROWANIE
Zestaw powinien mieć pilot lub sterowanie umieszczone w łatwo dostępnym miejscu, np. na jednym z głośników satelitarnych lub panelu sterującym.
|
Podsumowanie testu
W czasie testu 16 zestawów głośnikowych okazało się, że znana marka nie gwarantuje najwyższej jakości. Co więcej, również cena nie zawsze idzie w parze z możliwościami zestawu.
Najlepsze w teście
Zwycięzcą testu okazał się model Speed-Link Gravity XXL 2.1. Wysoką ocenę zawdzięcza przede wszystkim świetnej jak na sprzęt tej klasy jakości dźwięku. W czasie testów nie mieliśmy poważnych zastrzeżeń do brzmienia tego zestawu – niskie tony były potężne (subwoofer ma wymiary typowej obudowy komputerowej i przekłada się to na jego możliwości), a drobne uwagi mieliśmy jedynie do klarowności w najwyższych tonach.
W rzeczywistości jednak wszystkie trzy zestawy z czołowych pozycji testu zasługują na uwagę, gdyż brzmiały wyraźnie lepiej od pozostałych głośników (tylko te modele otrzymały ocenę 5 lub wyższą za jakość dźwięku). Model Logitech X-230 sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie duża głośność zestawu nie jest najważniejsza. Głośniki Trust SP-3920 spodobają się nie tylko amatorom dobrego dźwięku, ale także tym osobom, którym zależy na ciekawym wyglądzie sprzętu. Ponadto wymienione głosniki Trust SP-3920 są wyposażone w panel sterujący ustawiany na biurku, dzieki czemu nie trzeba sięgać pod blat, by regulować niskie i wysokie tony.
Najsłabsze zestawy
Paradoksalnie najsłabiej wypadły zestawy, których producenci przechwalali się na pudełkach wysoką mocą PMPO. Przykładowo, zestaw Apollo AS-300 nie wypadł najlepiej w testach odsłuchu, a jakość odbioru dźwięku dodatkowo pogarszała obecność wyraźnego przydźwięku sieci.
Najczęstszą przyczyną niskiej oceny dźwięku były braki w pewnym zakresie tonów. W przypadku niektórych zestawów głośnikowych mimo obecności subwoofera brakowało basów (Tracer TRG-2S-800-C--2), a jeśli już były, to na ogół pozbawione głębi (iBox Vegas). Wiele przetestowanych modeli zdecydowanie źle przenosiło wokal, brzmiał on nienaturalnie (np. Media-Tech Modinga), a tony wysokie były niejednokrotnie zbyt intensywne i za bardzo wybijały się na pierwszy plan (Labtec pulse 386).
To, co napisaliśmy, nie oznacza jednak, że zestawy głośnikowe, które się znalazły na ostatnich miejsca ch w tabeli, są złe. Okażą się z pewnością lepsze niż typowe zestawy 2.0. Nie będą jedynie odpowiadały najbardziej wymagającym osobom, koneserom dźwięku.