Świat Wiki
By załadować własną grafikę, po uprzednim zalogowaniu się na stronie Wikimedia Commons trzeba odnaleźć przycisk Prześlij (1). Po jego kliknięciu możemy wybrać (2) i wgrać do serwisu pojedynczą grafikę lub kilka plików.
W następnym kroku musimy wskazać, kto jest autorem materiału (3). Może to być osoba, która przesyła grafikę, możemy jednak też wgrać ilustrację, która została stworzona przez kogoś innego – wówczas jednak trzeba zadeklarować, że działamy zgodnie z prawem, wybierając jedną z kilku możliwych predefiniowanych opcji uzasadniających taki krok, albo uzasadnić swoją decyzję samodzielnie. Trzeba mieć świadomość, że każdorazowo musimy określić licencję, na podstawie której będziemy się dzielić ze światem naszymi grafikami. Szerzej o ich typach piszemy w dalszej części, w ramce „Otwarte licencje”.
Kolejny krok to prawidłowe opisanie grafiki. Przede wszystkim musimy nadać jednoznaczną i unikatową nazwę naszej ilustracji (4). Potem możemy dodać podpisy – osobno dla każdego z wybranych języków (5). Powinny być stosunkowo krótkie i rzeczowe. Opis z kolei może być już dłuższy, podobnie jednak jak w przypadku opisów, pole możemy uzupełnić grafikę o osobne wpisy dla wybranych języków (6). Warto też uzupełnić informacje dot. miejsca, w którym fotografię zrobiono, oraz czasu, kiedy to się stało.
Osobną sprawą jest opisanie fotografii odpowiednimi kategoriami (7). To system, który działa trochę jak tagi i pozwala w prosty sposób „zaszufladkować” to, co widoczne jest na wgrywanym przez nas do serwisu zdjęciu. Wbrew pozorom to bardzo ważna czynność: przypisanie ilustracji do prawidłowych kategorii pozwoli je później łatwo odnaleźć, a tym samym nasz trud nie pójdzie na marne.
Gdy uzupełnimy wszystkie pola informacyjne, nie pozostaje nic innego, jak potwierdzić upload kliknięciem odpowiedniego przycisku w prawym dolnym rogu. Zaowocuje to dodaniem do bazy Wikimedia Commons ilustracji wraz ze wszystkimi towarzyszącymi jej informacjami.
Jeśli ktoś popełnił błąd – bez obaw, do już załadowanego pliku można wrócić i skorygować informacje lub nawet załadować poprawioną wersję ilustracji. By to zrobić, klikamy w prawym górnym rogu okna przeglądarki na odnośnik Przesłane pliki (6) – znajdziemy tam wszystkie załadowane przez nas ilustracje. Wystarczy wybrać interesującą nas pozycję i kliknąć w nazwę pliku. Przeniesiemy się wówczas do strony informacyjnej naszej grafiki, gdzie możemy wprowadzić wszelkie modyfikacje.