A A A

System po polsku

PC Format 7/2009
Komputer z preinstalowanym systemem Windows Vista, kupiony za granicą, będzie miał wersję systemu zlokalizowaną dla danego rynku. Nie oznacza to jednak, że musisz się nauczyć lokalnego języka. Pokazujemy, jak w pełni spolszczyć Windows Vista bez potrzeby jego reinstalacji.

UWAGA!

Czytelnik dokonuje wszelkich zmian w systemie operacyjnym na własną odpowiedzialność i własne ryzyko.

Microsoft udostępnia wszystkim legalnym użytkownikom systemu Windows Vista możliwość zmiany domyślnego języka interfejsu. Dzięki temu nabywcy komputera z preinstalowanym systemem Vista, którzy kupili komputer w Niemczech czy w Anglii, mogą zmienić domyślny – niemiecki lub angielski – język interfejsu na polski.

Różny stopień trudności

Łatwość i zakres zmiany gigant z Redmond uzależnił jednak od wersji systemu Windows Vista, która jest zainstalowana na danym komputerze. Najprostszą metodę mają do dyspozycji użytkownicy najbogatszych wersji Windows Vista, tj. korporacyjnej wersji Enterprise oraz wersji Ultimate. Jednak na większości komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows Vista zainstalowana jest tańsza wersja Home Premium, a także Home Basic. W przypadku tych wersji systemu także pozostawiono użytkownikom możliwość zmiany domyślnego języka interfejsu.

W celu zmiany języka interfejsu nie trzeba reinstalować systemu. Nie zmienia się także nic w istniejących ustawieniach programów, skojarzeń plików itp. Zmiana języka odbywa się poprzez instalację w systemie tzw. plików dodatkowych języków. Po instalacji tych plików w systemie pojawia się możliwość zmiany domyślnego języka, w jakim wyświetlany jest interfejs użytkownika.

Pliki językowe

Microsoft udostępnia dwa zestawy takich plików. Zestaw Multilingual User Interface (MUI), dla użytkowników bogatszych wersji Enterprise i Ultimate, jest dostępny praktycznie we wszystkich językach, w jakich występuje system Windows Vista (zatem oczywiście także w polskim). Natomiast do zestawu Language Interface Pack (LIP), dla użytkowników pozostałych wersji Windows Vista, Microsoft nie udostępnił polskojęzycznego pakietu LIP. Na stronie internetowej z udostępnionymi pakietami LIP polscy użytkownicy mogą pobrać jedynie polskojęzyczny pakiet LIP przeznaczony do programistycznego pakietu Visual Studio 2008. Przeszukując internet, znaleźliśmy jednak jeszcze jedną, nieoficjalną metodę za pomocą dodatkowego, opracowanego poza Microsoft programu Vistalizator.

Zmiana języka za pomocą zestawu MUI – metoda oficjalna

Dodatek MUI to zestaw plików zawierających przetłumaczoną wersję interfejsu użytkownika Windows. Jeżeli korzystasz z Windows Vista Ultimate, możesz w bardzo prosty sposób zmienić język interfejsu Windows na dowolny spośród udostępnianych przez Microsoft pakietów MUI. W naszym przykładzie zakładamy, że spolszczasz angielską wersję Windows Vista Ultimate.


Rozwiń menu Start i kliknij pozycję Control Panel. Teraz w oknie Control Panel kliknij element Clock, Language and Region.



W kolejnym oknie kliknij odnośnik Change display language.


Otworzy się okno Regional and Language Options. Pod zakładką Keyboards and Languages w sekcji Display language zobaczysz na liście aktualnie aktywny język English. Jeżeli po rozwinięciu listy zobaczysz na niej pozycję polski, wybierz ją i kliknij OK. System zażąda wylogowania się w celu wprowadzenia zmian. Po ponownym zalogowaniu będziesz już miał polskojęzyczny interfejs Windows.


Jeżeli na wymienionej liście nie widać pozycji polski, oznacza to, że musisz pobrać za pomocą Windows Update odpowiedni plik językowy. Kliknij w oknie Windows Update odnośnik View available updates, a następnie w grupie Windows Vista Ultimate Language Packs wybierz odpowiedni pakiet językowy i kliknij przycisk Install.


System rozpocznie pobieranie i instalację zaznaczonego pakietu językowego. Po zakończeniu tej przebiegającej automatycznie operacji musisz po prostu powtórzyć kroki 1 – 3.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto